Поврзи се

4NEWS.mk

Скопските ученици над 3то одделение нема да добијат можност за настава со физичко присуство

Published

on

Градоначалникот на Скопје направил ненамерна грешка со датумот за почеток на учебната година. И од Кабинетот на Петре Шилегов и од Министерството за образование тврдат дека децата ќе почнат со настава на 1 октомври во четврток, а не како што изјави вчера првиот човек на главниот град 5 октомври.

-Текстот продолжува по рекламата-

Во меѓувреме училиштата прават технички подготовки за новите здравствени протоколи и ги анкетираат родителите дали се за онлајн или сакаат нивните деца да учат со физичко присуство во училиштето.

Иако општините прават вакви анализи министерот за здравство потенцираше дека ниту едно скопско училиште нема да добие дозвола децата од 4-то одделение нагоре следниот месец да се вратат во училишните клупи. Филипче во интервјуто за Радио Слободна Европа вели дека ова ќе важи само за воспитно-образовни установи со помал број класови и ученици, но и стабилна епидемиолошка состојба во општината.

Loading...

Има училишта кои имаат по пет до 10 ученици во еден клас, тука се обединуваат ученици од прво до четврто одделение, некаде над 300 училишта во нашата држава се такви, меѓутоа тоа ќе биде со дозвола на Комисијата за заразни болести, ако епидемиолошката ситуација во таа општина тоа го дозволува. Само тие коишто имаат мала бројка на ученици, односно, конкретно да одговорам – доколку училиштето е во Скопје и сака да направи исклучок и аплицира дозвола да бидат физички присутни и учениците од четврто и петто одделение од почетокот на октомври, ние нема да го дозволиме тоа, вели Филипче во интервјуто за Радио Слободна Европа. 

Владата иако ја одложи учебната година за 1 месец не ги ослободи од работа родителите на школски деца до 10 години и тие мораа да се вратат на работните места. Оваа мерка засега важи само за еден од родителите  на деца  запишани во градинка. Дали ќе биде така и од среда кога ќе се отворат градинките од труд и социјала велат дека мерката е во важност се до донесување на нова владина одлука.

 

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Настава од училница за социјално ранливите, за дневниот престој одлука во понеделник

4NEWS.mk

Османи: Добрососедството ми е приоритет, но меморандумот излегува од договореното

4NEWS.mk

Битиќи контра Груби – Не треба да се финансира вработување по етнички клуч во приватните фирми

Македонија

Вокациите различни од обврските – Кои се предлозите на ДУИ и СДСМ за заменици министри?!

4NEWS.mk

Прва МФЛ: „Лавовите“ го совладаа шампионот Вардар

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

4NEWS.mk

Втора МФЛ: Победи на Тиквеш и Скопје

Македонија

Сите училишта немаат компјутер и интернет – МОН со насоки какви компјутери да се користат за онлајн настава

4NEWS.mk

Тема на денот со доктор Пановски: На што се должи поголемиот број заразени и починати од Ковид-19?

Македонија

Русино за затвора и за Гостивар, изјавата на Нуредини неприфатлива за демонстрантите

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com