Поврзи се

4NEWS.mk

Скратени часови во основно и во средно – дали е можно учениците да се придржуваат кон 30-тина протоколи?

Published

on

Еден час во основно да биде 30, а во средно 35 минути. Комисијата за заразни болести предлага кратење на часовите за по 10 минути. За ова конечната одлука треба да ја донесе Владата и да следуваат законски измени.

-Текстот продолжува по рекламата-

– Сега часовите согласно законот се 45 минути за средно и 40 минути за основно. Комисијата предложи кратење на часовите за по 10 минути. Но за ова се потребни законски измени во собрание, изјави д-р Виктор Исјановски, директор на Здравствен дом Скопје и член ан Комисијата за заразни болести.

По вчерашната објава и бројните реакции за протоколите за основните и средните училишта за реализација на наставата со физичко присуство доктор Исјановски кој е член на Комисијата за заразни болести вели дека ова се најдобрите опции. Најголема полемика има околу маските и мерењето температура на децата пред да заминат на училиште.

Loading...

-Ние како членови на Комисијата не можеме да ги задоволиме сите страни, но сметам дека ова се најдобрите опции, додаде д-р Исјановски.

-Очекувате ли примена, односно почитување на протоколите за да се заштити здравјето на децата конкретно оние од 1 до 3 одделение кои од 1 октомври ќе седнат во училишните клупи?

-Јас како доктор и како родител ќе го пуштам моето дете кое е второоделение на училиште со физичко присуство.

Во случај пред 1 октомври да дојде до драстично зголемување на бројот на заболени со Ковид-19, здравствените власти се со став училиштата да останат затворени.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Настава од училница за социјално ранливите, за дневниот престој одлука во понеделник

4NEWS.mk

Османи: Добрососедството ми е приоритет, но меморандумот излегува од договореното

4NEWS.mk

Битиќи контра Груби – Не треба да се финансира вработување по етнички клуч во приватните фирми

Македонија

Вокациите различни од обврските – Кои се предлозите на ДУИ и СДСМ за заменици министри?!

4NEWS.mk

Прва МФЛ: „Лавовите“ го совладаа шампионот Вардар

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

4NEWS.mk

Втора МФЛ: Победи на Тиквеш и Скопје

Македонија

Сите училишта немаат компјутер и интернет – МОН со насоки какви компјутери да се користат за онлајн настава

4NEWS.mk

Тема на денот со доктор Пановски: На што се должи поголемиот број заразени и починати од Ковид-19?

Македонија

Русино за затвора и за Гостивар, изјавата на Нуредини неприфатлива за демонстрантите

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com