Поврзи се

4NEWS.mk

Советниците на Општина Центар ќе одлучуваат за барањата на пазарџиите

Published

on

Иако закажан за во 16 часот, градоначникот на Центар, Богдановиќ, на состанокот со пазарџиите се појави по дури 53 минути доцнење.

-Текстот продолжува по рекламата-

Откако трговците од Зелен Пазар се вратија во просториите на Општина Центар, побараа од градоначалникот да ја преиспита одлуката за зголемување на цената на паркингот околу пазарот. Сега еден час паркинг чини 70 денари, а цената на месечната карта од 800 е зголемена на 1.500 денари. Освен што претставува финансиски товар за нив, велат дека поскапениот паркинг им го намалил прометот.

1. Да се реши проблемот со дивите трговци околу пазарот
2. Да се тргне забраната за влез на комбиња бидејќи им требаат за дотур на роба
3. Првиот час паркинг да е бесплатен или со симболична цена за да живее пазарот

Градоначалникот Богдановиќ тврди дека на пазарот има пет пати повеќе тезги отколку што е предвидено и дека едно од можните решенија за комбињата е раководството на пазарот да отстрани дел од тезгите и на закупците да им обезбеди услови за работа, односно да обезбеди паркинг за товарните возила.

Советот на Општина Центар ќе донесе одлука за седум до десет дена. Освен што ќе ги разгледаат барањата на пазарџиите, пред да донесат соодветно решение ќе разговараат и со Скопски Пазар, но и со жителите од околината на пазарот.

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ приморано гласале за „Северна“, во НАТО нема веќе да ја игнорираат придавката, а ќе се борат против корупцијата

4NEWS.mk

Борче Ристевски жали што си ја убил својата сопруга , а неговата ќерка Сара ќе го сака и кога ќе се врати дома

4NEWS.mk

Словенечките медиуми за распуштањето на Собранието и разрешувањето на Мизрахи

4NEWS.mk

МВР со детали за двојното убиство во казино во Скопје

4NEWS.mk

Патеките и летниковците на велешко езеро „Младост“ од годинава секојдневно ќе се одржуваат

Македонија

ВИДЕО: Со 80 „За“ и 6 „Против“ изгласан законот за јавно обвинителство

Македонија

Џеват Адеми до ВМРО-ДПМНЕ: Најдовте не -Mакедонка, жена, да ви го брани името Македонија, мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат

Македонија

Талат Џафери: Моментот кога ми се јави Никола Тодоров да ме праша во која канцеларија е Зијадин Села, ми остави најголем впечаток

Македонија

Дескоска до Милошоски: Тоа што го пуштивте пред некој ден не беше бомба, туку обична петарда

Македонија

Премиерот бара разрешување, Царовска молчи, Мизрахи вели не добила буџет од Владата за промена на таблата

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com