Поврзи се

4NEWS.mk

Спасовски: Институциите непречено ќе функционираат, според ВМРО-ДПМНЕ власта ги блокира институциите

Published

on

Институциите ќе испорачауваат непречени и навремени услуги во периодот до организирање на предвремените парламентарни избори. Техничкиот премиер, побара од сите функционери, и од власта и од опозицијата да работат заедно, а сите проблеми кои министрите и замениците ги имаат да ги решат преку дијалог.

-Текстот продолжува по рекламата-

-Сите заедно мораме да функционираме, институциите да функционираат, да ги испорачаат сите услуги на граѓаните. Граѓаните да бидат сигурни, да нема неизвесност во однос на тоа како фунцкионираат институциите. Јас ги разбирам и едни и другите и оние кои што се дел од Владата овие две и пол години и оние кои што доаѓаат сега со нови мотиви дека треба да се докажат пред политичките елити, да влечат потези, меѓутоа сите тие заедно треба да знаат дека треба да влечат потези во интерес на граѓаните и во интерес на Република Северна Македонија, рече Спасовски.

Опозицијата, пак, обвинува дека власта е таа која ги блокира институциите, а министите од ВМРО-ДПМНЕ се сретнуваат со огромни злоупотреби кои власта ги правела во овие две и пол години.

-СДСМ и Оливер Спасовски во паника од неминовниот изборен пораз сакаат да ги блокираат институциите, а обвинуваат за блокади од ВМРО-ДПМНЕ, мислејќи дека на тој начин ќе си создадат алиби од изборниот пораз. Сценарионот не им се остварува. Министрите од ВМРО-ДПМНЕ постојано се на терен помеѓу граѓаните, нивните тимови се во институциите и се работи на нормално фунцкионирање на државата, рече генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев.

Откако се формираше техничката Влада власта и опозицијата се во постојана преписка околу надлежностите и работата на министрите и замениците министри. Речиси идентични беа случувањата и во 2016 година, кога за прв пат се воведе моделот на техничка Влада пред избори.

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Откажани бараж натпреварите за Втора МФЛ

Македонија

Колепката само симбол за новороденчињата, столарството во исчезнување, младите немаат интерес за занаети

4NEWS.mk

Позитивни на коронавирусот 36 туристи кои пристигнале во Грција, мнозинството од Србија

Македонија

Отворени галериите, музеите и библиотеките, Националната галерија ќе му мери температура на секој посетител

4NEWS.mk

Вонпарламентарните партии ги изнесоа своите ставови

Македонија

Нема лек за Ковид-19, пациентите оздравуваат – Стевановиќ: Барајте помош кај лекарот, не е срамота да бидеш болен

4NEWS.mk

Кампањата продолжува, СДСМ е во Штип, ВМРО-ДПМНЕ во Струмичко, ДУИ во Желино

4NEWS.mk

Докторката која криеше дека е заразена со коронавирус се врати на работа во Кожната клиника

Македонија

Заев: За време на коронавирус Мицкоски беше во теретана, Мицкоски: Додека јас вежбав, вие крадевте

4NEWS.mk

Двајцата насилници кои претепаа девојка во Штип пуштени на слобода

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија