Поврзи се

4NEWS.mk

Статистиката бележи пад на индустриското производство во јуни за 15%, како и на бројот на работници во овој сектор

Published

on

Индустријата на колена, лошото допрва доаѓа. Производството во јуни бележи пад од 15%, бројот на отпуштени раст за 5% објави статистиката. Најмногу откази се поделени во преработувачката индустрија. Организацијата на работодавачи со црни прогнозои – очекуваат многу полоши бројки за месеците кои следат. До јуни имаше финансиска помош од државата за да се зачуваат работните места, сега веќе ни таа ја нема.Опстанокот на фирмите е доведен во прашање.

-Текстот продолжува по рекламата-

-За жал и во јули ќе продложи тој тренд на падот на индустрсикото производство, кој се должи не само на намалената потрошувачка и кај нас и кај нашите најголеми коминтенти од Западна Европа и пред се во Германија, туку и поради здравствената криза, зголемените отсуства на вработените,  затворање на компаниите каде се појави вирусот, неработење на градинките, голем дел луѓе во изолација. Сето тоа влијаеше за пад на индустријата, изјави Ангел Димитров, претседател на Организација на работодавачи.

-Ќе преживеат само фирмите кои немаат кредити, а такви има многу малку, смета Димитров. Проблемите наместо да се намалуваат, ќе се продлабочуваат. Ако не се смири состојбата со ширење на заразата, август, септември и октомври ќе бидат многу тешки. Неминовно ќе следат откази.

-Само финансиски стабилните комании, без кредити и без долгови кон добавувачи ќе опстојат на пазарот. Останатите – ако не се најде вакцина или не се спречи ширењето на вирусот, или ќе затворат или ќе го намалуваат бројот на вработени, додава Димитров.

Од почетокот на кризата, до јуни без работа останаа 19.000 лица. Новите бројки за јули, Агенцијата ќе ги објави наредната недела. Милион и 200 илјади граѓани пак, не можат да ги задоволат основните месечни потреби, кои за едно 4 члено семејство изнесуваат нешто над 33 илјади денари.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Реакција на генералниот секретар на Илинденскиот марш за инцидентот кај Гумење

Македонија

СДСМ-ДУИ, прва опција за нова Влада!? Божиновски: Проширена коалиција меѓу сите политички субјекти

Македонија

Учениците од септември се враќаат во клупите, со маски на лицата и социјална дистанца, часот ќе трае 20 минути

Македонија

Ќе заѕвони ли училишното ѕвонче? Неделков од СОНК: Вирусот е како атомска бомба за училиштето

Македонија

Акција на ИНТЕРПОЛ: Обид за внес на отровна храна во Македонија – запленето пилешко месо со птичји грип

Македонија

Владата објави нов, ажуриран список на компании кои добиле помош, а не ја исплатиле на работниците

Македонија

СДСМ: Во ВМРО-ДПМНЕ да молчат за енергетиката, во нивно време струјата поскапе 100% и беше укината евтината тарифа

Македонија

Кадриу: „Премиерот нѐ нарече криминалци“ – Спасовски ги отфрли тврдењата на обвинителката

Македонија

Се заострува „битката“ за ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски се извини за политиките на дел од претходното раководство

Македонија

Полицијата во Синичане по изјавата на Џемаили – Агим Нухиу открива што изјавил градоначалникот на Боговиње во полиција

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри