Поврзи се

4NEWS.mk

Страшна наезда на бубашваби во неколку населби во Скопје

Published

on

Заштитувајќи се од ширењето на корона вирусот граѓаните се во опасност од други опасни заразни болести поради наезда на бубашваби. Жители на Аеродром, Ново Лисиче, Маџари, Автокоманда,  Центар мака мачат со нападот од овие инсекти. Последните 10 дена се особено страшни велат граѓаните. Однадвор, преку фасадите, терасите, цефките им влегуваат дома. Во услови на високи температури кога граѓаните се  затворени дома по 19 часот, не можат ниту да проветруваат бидејќи бубашвабите се насекаде. Жителка од Аеродром ни го покажа својот влез како изгледа на сред пладне и покрај тоа што редовно ги прска и чисти за да ги сузбие.

-Текстот продолжува по рекламата-

Ваква е сликата буквално во сите станбени згради а се жалат и граѓани кои живеат во куќи. Бараат помош од надлежните бидејќи самите не можат да се справат со оваа наезда. Тврдат дека оваа состојба за прв пат лани ја забележале како никогаш претходно.

Овие фотографии се испратени од жители на различни населби. Граѓаните се револтирани од задоцнетата интервенција на надлежните.

Од институтот за јавно здравје каде е службата за дезинсекција, дератизација и дезинфекција тврдат дека редовно испраќаат елаборати со точни насоки кога и како треба да се третираат инсектите, глодарите и комарците на јавните површини. Николина Соколовска тврди дека во месец мај веќе е доцна за интервенцијата а на тоа укажале навреме. Корона вирусот требало да биде причина плус истовремено да се врши дезинфекција, дератизација и дезинсекција.

 Во овие услови, Соколовска вели здравјето на граѓаните е во опасност.

Од општина Аеродром тврдат дека пролетната дератизација против глодари ја  извршиле навреме на почетокот на мај со што опфатиле околу 3000 шахти во општината. Велат дека овој процес го извршиле во ист период како и претходни години.  За дезинсекција надлежноста ја префрлија  во градот Скопје. Од градот пак  велат дека тие се задолжени само за дезинсекција против комарци и тоа го правеле редовно. И од двете надлжени инситуции решението го гледаат кај  граѓаните кои требало преку куќните совети самите да се изборат со наездата на овие штетни инсекти.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Ин мемориам: Почина Бранко Костадиновски

Македонија

Гургуница може да стане туристичко место! – граѓаните разочарани, самоиницијативно ја почнаа изградбата на патот

4NEWS.mk

Здружението на медицински лица „За нас“ упати апел до граѓаните да се придржуваат до мерките

Македонија

СДСМ и ДУИ „за“ избори на 5 јули – ВМРО-ДПМНЕ го нарекува „лудост“

4NEWS.mk

Итно е потребна крв од групата А негатив за момче

Македонија

Ганиу: Вчера имав контакт со лице кое било позитивно, денеска се тестирав на коронавирус, резултати утре – сега сум во самоизолација

4NEWS.mk

Османи: Зголемениот број на заразени не е поради отворањето на џамиите

Македонија

Дијареа, омалаксаност и губењето на мирис и вкус – симптоми на коронавирус

4NEWS.mk

Ганиу ги очекува резултатите за корона тестот по денешното тестирање

Македонија

Османи: Ги поттикнувам граѓаните да ги споделуваат соствените искуства, така ќе помогнат на другите да внимаваат повеќе

Македонија

Сами платија по 60 евра за ПЦР тест, повратниците од странство ако имаат негативен тест, ќе одат во самоизолација

4NEWS.mk

Предупредување од докторите: По Ковид-19 доаѓа полошо нешто

Македонија

ВИДЕО: Моментот кога авионите кои го прелетуваа Скопје беа пресретнати од руски “Сухои” над Црното море

4NEWS.mk

Зибери: На погребот на покојник со КОВИД-19, имало 200 луѓе – семејството не сака да се тестира

4NEWS.mk

Надвор од сончевиот систем е откриена планета слична на нашата

4NEWS.mk

Тројца починати и 38 новозаболени од коронавирус во земјава

Македонија

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

Македонија

Филипче: Или ќе продолжиме да го враќаме животот во нормала, или ќе се враќаме назад кон рестриктивните мерки

4NEWS.mk

Пешак почина по удар од автомобил во Скопје

4NEWS.mk

Почина здравствен работник од КОВИД-19 во Македонија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама