Свет
19,141,492
Вкупно активни случаи
Updated on 04/12/2020 09:35 09:35
Македонија
21,728
Вкупно активни случаи
Updated on 04/12/2020 09:35 09:35
Македонија
1,847
Вкупно починати
Updated on 04/12/2020 09:35 09:35
Македонија
41,656
Вкупно оздравени
Updated on 04/12/2020 09:35 09:35

Свет

102-годишна Американка која го преживеала шпанскиот грип, двапати го победи коронавирусот

102-годишната Анџелина Фридман од Њујорк е вистински борец. Кога била бебе, таа го преживеала шпанскиот грип кој косел во 1918 година. Во...

Италија забрани патувања од 21 декември до 6 јануари

Италијанската Влада денеска соопшти дека воведува забрана за патувања за време на новогодишните празници, со цел да се обиде да спречи ширење на коронавирусот,...

Белгија од следниот месец приоритетно ќе вакцинира 340.000 луѓе

Од следниот месец во Белгија би требало приоритетно да се вакцинираат 340.000 луѓе, меѓу кои се здравствени работници, вработени во домовите за стари и...

Беспилотно летало влезе во петтиот реактор во Чернобил

Беспилотно летало наречено „Елиос 2“ првпат по 33 години влезе во петтиот реактор на нуклеарната централа во Чернобил. Леталото припаѓа на компанијата „Флајабилити“ (Flyability), а...

Четворица загинати во експлозијата во Бристол

Четири лица загинаа, а една е повредена во експлозијата што се случи во Станица за прочистување на вода во Ејвонмаут, индустриска област во близина...

Голема експлозија кај Бристол, има и жртви

Голема експлозија се случи во складиште во Ејвонмут, индустриска област во близина на Бристол, а противпожарната служба објави дека има жртви. Еден од сведоците рече...

Истражување: Коронавирусот бил присутен во САД пред пријавувањето на случаите во Вухан

Според најново истражување, коронавирусот бил присутен во САД пред да се појават првите случаи во Вухан, Кина, кој досега се сметаше за извор на...

Најмалку две жртви во пожар во болница во Москва

Најмалку две лица загинаа, а повеќе од 20 се евакуирани поради пожар во болница во центарот на Москва, соопшти претставник на службите за итни случаи. Локалните медиуми...

Путин нареди масовна вакцинација против коронавирус во Русија

Рускиот претседател Владимир Путин нареди до крајот на следната недела да почне масовно вакцинирање против Ковид-19. Први со руската вакцина „Спутник V“ предвидено е да...