Поврзи се

4NEWS.mk

СЗО: Октомври и ноември ќе бидат тешки за Европа во смисла на коронавирусот

Published

on

Светската здравствена организација (СЗО) очекува зголемување на бројот на смртни случаи од Ковид-19 во Европа во текот на октомври и ноември, период, кој според нејзините предвидувања ќе биде „потежок“ што се однесува до епидемијата, изјави денеска за Франс прес директорот на европскиот огранок на организацијата, пренесува Бета.

-Текстот продолжува по рекламата-

– Работите ќе станат потешки. Ќе видиме поголема стапка на смртност во октомври и ноември, изјави Ханс Клуге.

Се очекува зголемување на бројот на смртни случаи на дневна основа поради зголемувањето на бројот на случаи на инфекција со повторното ширење на епидемијата во Европа, наведе СЗО.

Loading...

– Сега сме во момент кога земјите не сакаат да слушаат ваква лоша вест, јас го разбирам тоа, рече шефот на европскиот огранок на СЗО, кој посочи дека сака да испрати „позитивна порака“ дека пандемијата „ќе запре во одреден момент“.

Европскиот огранок на СЗО денеска и утре одржува состанок со околу 50 земји-членки за размена на мислења за одговорот на пандемијата и за усогласување на петгодишната стратегија.

Високиот функционер во организацијата, чие седиште е во Копенхаген, ги предупреди оние кои сметаат дека крајот на епидемијата ќе се совпадне со развојот на вакцината, која сè уште се развива.
 
– Постојано слушам дека вакцината ќе означи крај на епидемијата. Секако дека не, рече Клуге.

– Ние дури и не знаеме дали вакцината ќе биде ефикасна во сите делови од населението. Некои знаци што ги добиваме се дека ќе биде ефикасна за некои, но не и за други. И ако треба да нарачаме различни вакцини одеднаш, каков логистички кошмар, предупреди Клуге.

Тој рече дека крајот на пандемијата ќе биде во моментот кога, како заедница, ќе научиме да живееме со таа пандемија.

– И тоа зависи од нас. Тоа е многу позитивна порака, речеКлуге.

Бројот на новозаразени во Европа значително се зголемува во последните неколку недели, особено во Шпанија и Франција. Во петокот, за само еден ден, се регистрирани повеќе од 51.000 нови случаи во 55 земји опфатени со европскиот огранок на СЗО, што е повеќе од врвот забележан во април, според податоците на таа организација.

Во исто време, бројот на смртни случаи во текот на еден ден во моментов е на ниво од почетокот на јуни, околу 400 до 500 смртни случаи поврзани со Ковид-19, според истиот извор.

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com