Тема: коронавирус

Нови 490 случаи на Ковид-19, починати 11 лица

Нови 490 случаи на Ковид -19 од направени 3.073 тестирања се регистрирани во изминатите 24 часа. Речиси половина од нив се во...

Теренска вакцинација во овие населени места

Теренската вакцинација денеска ќе се одвива во следните населени места:  Тетово – Жеровјане, Г.Седларце, Радиовце, Теново, Стенче, Волковија, Гургурница 

Токио: Рекорден број заразени со коронавирус во текот на Олимписките игри

Токио вчера го пријави својот најголем број на заразени со коронавирусот во текот на едно деноноќие. Се работи за...

Еве каде денес се одвива теренската вакцинација

Теренската вакцинација денеска ќе се одвива во следните населени места:  Тетово – Боговиње, Ново Село, Селца, Кече 

ИЈЗ со извештај: Зголемување за 21,4% на нови случаи на коронавирус, зголемен број и на оздравени

Институтот за јавно здравје вчера го објави извештајот за состојбата со ковид-19 за минатата недела. Детектирано е зголемување на новите случаи за...

Продолжува теренската вакцинација – еве каде

Теренската вакцинација денеска се одвива во следните населени места:  Тетово – Палчиште, Новаке, Камењане, Синичани, Урвич, Јеловјане 

Курц: Овој вирус ќе остане присутен и за пет години

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека коронавирусот ќе остане, и тоа не само година дена. Тој вели дека неговата...

Еве колку лица биле позитивни на ковид-19 по примена втора доза вакцина

Министерството за здравство вчера информираше дека од вкупно 330.320 граѓани со примени две дози вакцини 96 биле позитивни на ковид по примена...

Индонезиец заразен со коронавирус се маскирал во својата сопруга и се качил во авион

Еден човек заразен со коронавирус се маскирал во неговата сопруга и влегол во авион, но бил откриен дури откако авионот полетал.