Тема: Русија

ВИДЕО: Путин прими трета доза вакцина против Ковид-19

Путин претходно прими две дози „Спутник В“, а овојпат прими Спутник Лајт, што се дава во една доза. Рускиот...

Тачи: Никој не може да ме убеди дека Русија не подготвуваше црно сценарио во Македонија

Лидерот на ДПА Мендух Тачи вечерва е гостин во „Клик Плус“ на ТВ21. Дебатираме на актуелни теми за Македонија. Тачи вели дека...

На денешен ден во далечната 1984 година за прв пат жена „ја прошетала вселената“

На денешен ден во далечната 1984 година советскиот космонаут Светлана Евгењевна Савицкаја за прв пат ја „прошетала вселената“. Се...

Успешно тестирана ракетата Циркон – летала со брзина седумпати поголема од звукот

Русија вчера успешно тестираше хиперсонична крстосувачка ракета со назив Циркон. Ракетата била ланисирана од фрегатата Адмирал Горшков, воен брод...

Излезе од затвор и веднаш ја напушти земјата – вели дека властите се обидувале да кажат нешто

Непосредно пред нејзиното излегување од затвор, членката на рускиот панк-состав „Пуси Рајот“, Вероника Никулшина ја напушти Русија. Според неа,...