Тема: вакцинација

Мерките на Филипче за заштита од ковид-19 утре на Влада, Кризниот штаб ги одобри

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, утрово на Главниот Координативен Кризен Штаб (ГККШ) ги предложи мерките на Комисијата за заразни болести кои...

ССК: Неточна е изјавата на Филипче дека сме барале задолжителна вакцинација за приватниот сектор

Вчерашната изјава на министерот за здравство Венко Филипче дека Сојузот барал да се воведе задолжителна вакцинација и за вработените во приватниот сектор...

Дали новите мерки се присилна вакцинација во Македонија?

– Вработените кои ги опфаќаат новите мерки имаат избор да приложуваат и негативен тест еднаш неделно, доколку одлучат да не се вакцинираат,...

Таравари: He можеш да ги натepaш луѓето на cилa да се вакциниpaaт

Препорака за вакцинација и суестија за граѓаните мора да има, но не по секоја цена и не со присила истакна градоначалникот на...

Задолжителната вакцинација и во приватниот сектор, бара Стопанската комора

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека се охрабруваат и приватните компании да го направат истото односно да бараат доказ за вакцинација или...

Вакцинацијата станува задолжителна за здравствените работници, рече Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека на владина седница ќе биде донесена одлука со која вакцинацијата станува задолжителна за здравственита работници.

47% од полнолетните граѓаните се комплетно вакцинирани

Заклучно со 13 ноември вкупно се вакцинирани 813.782 граѓани, ревакцинирани се 784.833, а трета доза примиле 54.170 граѓани. 56% од граѓаните над...

Теренската вакцинација денеска во овие населени места

Теренската вакцинација денеска ќе се одвива во следните населени места:  Тетово – Брвеница, Д.Седларце, Пирок, Раковец 

Одмор во Хрватска? – На оваа плажа можете само со потврда за вакцинација

Голем број на луѓе од целиот свет со години одат на омилената хрватска плажа, познатата Зрче. Но, поради ситуацијата...