Поврзи се

4NEWS.mk

Тензично вечерва пред Народното собрание во Софија, жандармеријата ги крена штитовите

Published

on

Вечерва, на 56-от ден од протестите во Софија против владата на Бојко Борисов, дојде до ескалација на незадоволството на многубројниот народ, кога прво околу 20 часот демонстрантите  почнаа да фрлат петарди врз зградата на поранешниот Партиски дом, а час подоцна, почнаа да се слчушаат и посилни детонации. Построените жандарми пред толпата ги кренаа штитовите и ги засилија одбранбените позиции, пренесе БГНЕС.

-Текстот продолжува по рекламата-

Демонстрантите уште од претпладневните часови беа собрани пред зградата на Народното собрание,а во попладневните часови нивниот број нагло се зголеми. Во текот на денот, додека траеше седницата на Народното собрание, немаше некои поголеми ексцеси.

Врз полицајците, кои ја чуваат зградата на поранешниот Партиски дом вечерва беа фрлени мноштво петарди, а десетина пукнаа меѓу нозете на полицајците.

Loading...

Полицајците побара засилување и кордонот под итно беше засилен со нови сили, кои застана во нов, втор ред заштита, зад припадниците на единицата за справување со прекршувања на јавниот ред.

Повеќе улици во центарот на Софија се блокирана, а во овој дел од градот за првпат од почетокот на протестите се проверуваат чантите и багажот на сите кои пристигнуваат на протестот. Луѓето кои сакаат да протестират се пропуштаат преку специјален пункт.

Арман Бабикјан од „Отровното трио”  и даде рок на владата до утре изутрина да си поднесе оставка.

Се скандираат непристојни пароли против премиерот Борисов, а се бара и негова оставка, оставка на владата и на државниот обвинител Иван Гешев, трите главни барања на демонстрантите во овие 56 дена протести во главниот град на Бугарија. 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Партиите со спротивни оценки за новиот пакет мерки

Македонија

Средства за дезинфекција со поминат рок – Директорот Стојанов: „Не ги користевме“

4NEWS.mk

Тема на ден со доктор Каменов: Имунитет или рестрикции – како да се заштитиме од корона?

Македонија

Во Кичево само едно основно училиште со дозвола за настава со физичко присуство до деветто одделение

4NEWS.mk

Утре пресуда за Миле Јанакиевски за случајот „насилство во Центар“

Македонија

Бошњаците го слават 28-ми септември – нераскинлив дел од мултиетничка Македонија

4NEWS.mk

Ќе има ли К-15 оваа година – кој се ќе може да не исплати?

Македонија

Се дискутира за отворање на границите – Хасани: Наскоро на кафе во Приштина без ПЦР тест

4NEWS.mk

Како ќе се обезбедат стотици милиони евра за 4-от пакет антикризни мерки?

Македонија

13 деца и една негователка во изолација – министерката Шахпаска вели се е под контрола

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com