Поврзи се

4NEWS.mk

Тимоние не го коментира Макрон, Германија со силна поддршка за датум за преговори

Германија силно ги поддржува македонските европски интеграции и покрај скептицизмот кон проширувањето кој е присутен во ЕУ, вели амбасадорот Герберих.  Тој смета дека одложувањето на оваа одлука може да им наштети на процесите во земјава, но и во регионот кој е ранлив.

-Текстот продолжува по рекламата-

За францускиот амбасадор во моментов  приоритет  е новата методологија со која треба да се реформираат пристапните процедури за новите земји членки. Тимоние не сакаше да ги коментира вчерашните изјави на францускиот претседател дека НАТО е во состојба на кома, а ЕУ пред амбис. Тој се воздржа и од коментар за очекувањата од престојната средба Пендаровски-Макрон во Париз. Порача дека најважно за земјите аспирантки во наредниов период е да се посветат на градење правна држава.

За бившиот американски амбасадор во Македонија Кристофер Хил, нема дилема дека Какедонија и Албанија се жртви на проблемите на ЕУ , но и на незаинтересираноста на Вашингтон.

„Во минатото би се очекувало Соединетите  држави да стапат на сцена. Но, во контекст на надворешна политика на американскиот претседател Доналд Трамп која не е дефинирана,  тажната ситуација во која се наоѓаат  малите и далечни земји како Северна Македонија и Албанија е надвор од фокусот.

И поранешниот австриски канцелар Курц е шокиран од блокадата на преговарачкиот процес за двете земји,  оценувајки ја како апсолутно погрешен пристап. Тој предупреди дека политиката на кренат прст и морална ароганција, само ке го продлабочи јазот мегу источна и западна Европа.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Реклама
Македонија

Ни 30% од државата нема канализација – треба ли да се стремиме кон Eвропа без канализација?

Македонија

Внимателно со „Малиот шенген“ – СКСЗМ: Не треба да и се наштети на економијата на земјава

Македонија

Што се случи во петокот во Охис? Објаснува Макрадули во #10минути на ТВ21

4NEWS.mk

Косово: ЦИК ќе ја чека одлуката на Врховен суд за гласовите од Србија

Македонија

Зошто граѓаните се жалеа, а истражувањето покажа дека нема штетни материи во воздухот? Одговара Макрадули во „10 минути“

4NEWS.mk

МААЕ откри збогатен ураниум на непријавена локација во Иран

Македонија

Што друго опасно има освен Линдан во Охис? Одговара Макрадули во „10 минути“ на ТВ21

4NEWS.mk

Макрон го пречека Пендаровски

4NEWS.mk

Полска ја прослави годишнината од независноста палејќи знаме на ЕУ

Македонија

Макрадули: Разочаран сум бидејќи пропадна тендерот за филтри на РЕК Битола

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com