Поврзи се

4NEWS.mk

Тимоние не го коментира Макрон, Германија со силна поддршка за датум за преговори

Published

on

Германија силно ги поддржува македонските европски интеграции и покрај скептицизмот кон проширувањето кој е присутен во ЕУ, вели амбасадорот Герберих.  Тој смета дека одложувањето на оваа одлука може да им наштети на процесите во земјава, но и во регионот кој е ранлив.

-Текстот продолжува по рекламата-

За францускиот амбасадор во моментов  приоритет  е новата методологија со која треба да се реформираат пристапните процедури за новите земји членки. Тимоние не сакаше да ги коментира вчерашните изјави на францускиот претседател дека НАТО е во состојба на кома, а ЕУ пред амбис. Тој се воздржа и од коментар за очекувањата од престојната средба Пендаровски-Макрон во Париз. Порача дека најважно за земјите аспирантки во наредниов период е да се посветат на градење правна држава.

За бившиот американски амбасадор во Македонија Кристофер Хил, нема дилема дека Какедонија и Албанија се жртви на проблемите на ЕУ , но и на незаинтересираноста на Вашингтон.

„Во минатото би се очекувало Соединетите  држави да стапат на сцена. Но, во контекст на надворешна политика на американскиот претседател Доналд Трамп која не е дефинирана,  тажната ситуација во која се наоѓаат  малите и далечни земји како Северна Македонија и Албанија е надвор од фокусот.

И поранешниот австриски канцелар Курц е шокиран од блокадата на преговарачкиот процес за двете земји,  оценувајки ја како апсолутно погрешен пристап. Тој предупреди дека политиката на кренат прст и морална ароганција, само ке го продлабочи јазот мегу источна и западна Европа.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Борче Ристевски жали што си ја убил својата сопруга , а неговата ќерка Сара ќе го сака и кога ќе се врати дома

4NEWS.mk

Словенечките медиуми за распуштањето на Собранието и разрешувањето на Мизрахи

4NEWS.mk

МВР со детали за двојното убиство во казино во Скопје

Македонија

Талат Џафери: Моментот кога ми се јави Никола Тодоров да ме праша во која канцеларија е Зијадин Села, ми остави најголем впечаток

Македонија

ВИДЕО: Со 80 „За“ и 6 „Против“ изгласан законот за јавно обвинителство

Македонија

Џеват Адеми до ВМРО-ДПМНЕ: Најдовте не -Mакедонка, жена, да ви го брани името Македонија, мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат

Македонија

Дескоска до Милошоски: Тоа што го пуштивте пред некој ден не беше бомба, туку обична петарда

4NEWS.mk

Скопјанец уценувал малолетна прилепчанка дека ќе објави фотографии доколку не остварат средба

Македонија

Џафери за 27. април, за Вељановски, Мукоски… „Не служев на ВМРО-ДПМНЕ, но дали тоа го правеше СДСМ?“

4NEWS.mk

Таткото на Ангела сведочеше во судот: Ниту јас, ниту сопругата не знаевме дека Фуркан ѝ е дечко!

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com