Поврзи се

4NEWS.mk

Царовска: Учебната година ќе почне организирана, но со голем број предизвици

Published

on

Со голем број предизвици ќе започне новата учебна година, вели министерката за образование, Миле Царовска. Посочи дека во моментот се одвиваат техничките процеси, а периодот за припрема бил краток.

-Текстот продолжува по рекламата-

Но, сепак, според Царовска, има основи за учебната година да почне организирано.

Прашана за личен став околу дневниот престој Царовска рече тој не е важен, туку Владата ќе го даде последниот збор. Појасни дека не станува збор за класичен дневен престој каде што ќе се мешаат ученици од повеќе одделенија, туку истите ученици од едно одделение ќе останат заедно.

Претседателот на Синдикатот, Јаким Неделков рече бројот на наставници е сериозен проблем и е невозможно со бројот на кадарот да се реализира наставата, особено ако се воведе целодневна настава.

-Во соработка со Министерството ќе се изнајдат решенија за сатисфакција на дополнително вложениот труд за оние наставници кои вонредно ќе имаат часови. Се разбира за нас како синдика, 50 часа наставни часови во неделата е неприфатлива опција, рече Неделков.

Царовска вели дека се свесни за овој проблем и постојат три опции за да реши проблемот со бројот на наставниците.

-Едната опција , итни и неодложни, дека има потреба од дополнителен кадар. Имаме друг персонал кој што може да се вклучи во делот на поддршката на целодневната, зашто во вториот дел на наставата имаме повторување на знаењето кое го поминале во текот на денот. Што значи дека и друг кадар од училиштето може да помогне тука. И секако дека имаме можност преку Законот за работни односи – плаќање на дополнителни часови. Системот обезбедува сето ова да ни се случува, рече Царовска.

 

Даниел Василев

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

За жена од Скопје итно потребна крвна плазма од КОВИД излекуван пациент, нејзините деца апелираат за помош!

Македонија

Караџовски: 10-тина лица се починати на пат, влез или при хоспитализација на Инфективна – заболените доцна доаѓаат

4NEWS.mk

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска позитивна на Ковид-19

Македонија

„Ако некој има три чисти да разговара со нас, нека повели утре на Комисија за заразни болести“, повика Караџовски

4NEWS.mk

Ејми Кони Берет избрана за судијка на Врховниот суд

Македонија

Нуредини: Инвертерите не се решение за загадување на воздухот

4NEWS.mk

Полициски час не е трајно решение, мора да се почитуваат мерките за заштита, вели Филипче

Македонија

Заев: Конструктивниот социјален дијалог изминатите 3 години значително го подобри социо-економскиот статус на работниците во државната управа

4NEWS.mk

Кавадарчанец загина при превртување со трактор

Македонија

Министерот Нуредини објасни кои се главните причини за загаден воздух

Македонија

Марковски: Една маска која беше 2 денари, сега се продава за 60 денари

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

Македонија

Марковски: Шведска со денови има 0 заразени – следна сезона нема да имаат проблеми, си ја зачуваа и економијата

Македонија

Носење маски на отворено е штетно?! – „Беспотребна паника, имаат дијареа и мислат дека е ковид-19“

4NEWS.mk

Левица бара декларација за односите со Бугарија и укинување на мешовитата комисија

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

Македонија

Заев не гледа причина да поднесе оставка доколку има бугарско вето

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com