Поврзи се

4NEWS.mk

Целодневна настава има само на хартија – СОНК бара нови вработувања

Published

on

Со оглед на тоа што според протоколите не смее да се мешаат деца од различни одделенија, од СОНК сметаат дека за да се организира целодневна настава ќе мора итно да се вработува нов наставен кадар.

-Текстот продолжува по рекламата-

“Доколку се организира целодневна настава тоа би било дополнително изложување на потреба од наставнички кадар, што во моментов е дефицитарен и за редовната настава со физичко присуство од прво до трето одделение, бидејќи во најголем дел од училиштата паралелката ќе се дели на две групи.

Веројатно ќе има дополнително вработување согласно Закон за работни односи итно и неодложно во овој период или евентуално со зголем обем на работа кај што ќе бидат вработени и наставници”, вели Јаким Неделков, претседател на Синдикатот за образование, наука и култура.

Министерката за образование, Мила Царовска, рече дека за организација на целодневната настава не одлучува ресорното министерство, туку секое училиште одделно во координација со родителите.

Од СОНК велат дека клучен проблем не е начинот на кој ќе се организира наставата, туку кадарот што треба да работи со децата.

“Од понеделник работите ќе бидат многу појасни, точно ќе се знае кое училиште во која општина колку може да задоволи со капацитет.

Сега во вакви околности навистина и родителите би требало да размислат кој персонал ќе работи со децата знаејќи дека деца од различни групи не смеат да се мешаат”, вели Неделков.

Освен проблемот со кадарот, од СОНК велат дека сè уште нема информации за тоа колку родители би ги оставиле децата на целодневна настава, па оттука невозможно е истата веднаш да се организира.

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

Македонија

Караџовски: 10-тина лица се починати на пат, влез или при хоспитализација на Инфективна – заболените доцна доаѓаат

4NEWS.mk

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска позитивна на Ковид-19

Македонија

„Ако некој има три чисти да разговара со нас, нека повели утре на Комисија за заразни болести“, повика Караџовски

4NEWS.mk

Ејми Кони Берет избрана за судијка на Врховниот суд

Македонија

Нуредини: Инвертерите не се решение за загадување на воздухот

4NEWS.mk

Полициски час не е трајно решение, мора да се почитуваат мерките за заштита, вели Филипче

Македонија

Заев: Конструктивниот социјален дијалог изминатите 3 години значително го подобри социо-економскиот статус на работниците во државната управа

4NEWS.mk

Кавадарчанец загина при превртување со трактор

Македонија

Министерот Нуредини објасни кои се главните причини за загаден воздух

4NEWS.mk

Љупчо Николовски негативен на Ковид-19

Македонија

Марковски: Една маска која беше 2 денари, сега се продава за 60 денари

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

Македонија

Марковски: Шведска со денови има 0 заразени – следна сезона нема да имаат проблеми, си ја зачуваа и економијата

Македонија

„Ако сега Бугарија ја спречи РСМ кон ЕУ – нема да може да се користат европските фондови“

Македонија

Носење маски на отворено е штетно?! – „Беспотребна паника, имаат дијареа и мислат дека е ковид-19“

4NEWS.mk

Левица бара декларација за односите со Бугарија и укинување на мешовитата комисија

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com