Поврзи се

4NEWS.mk

Утре пресуда за Миле Јанакиевски за случајот „насилство во Центар“

Published

on

Ослободителна пресуда за случајот „Насилство во Центар“ побара обвинетиот Миле Јанакиески. Во завршницата на судскиот процес, рече дека му се суди за шамари кои не се случиле. Смета дека обвинението според кое сторил насилство е основано на селективно избрани прислушувани разговори. Пред судот рече дека се чуствува како жртвено јагне.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Обвинетата Даниела Рангелова се ослободи, осуденот Томислав Лазаров се договори, Никола Ггруевски замина и остана Миле Јанакиески да биде огласен за виноцен за некој да може да поентира од овој случај, некаква победа за правда која е никому несфатлива и не веродостојна“, изјави во судницата Јанакиески.

Тој додаде дека ниту сведок ниту материјален доказ на обвинителството не потврдиле дека давал насоки за протестите пред општина Центар во 2013-та.

Одбраната негираше дека Јанакиески бил близок соработник на Груевски како што наведува обвинителството. Смета дека доколку било така, Јанакиески немало да биде прислушуван.

Ослободителна пресуда побараа и останатите обвинети за случајот. Сите негираа дека сториле насилство.

Одбраната на поранешниот премиер Груевски побара судот да го ослободи од обвинение бидејќи за случајот тој веќе бил амнестиран.

Пресудата за судскиот предмет Насилство во Центар, судот ќе ја објави утре напладне.

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Ќе доцнат ли платите во ноември?

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

4NEWS.mk

Николовски ја „спакува“ Димова: Ако не си поднесе оставка Владата ќе ја разреши

Македонија

Дилема меѓу ДУИ и СДСМ за „државни патишта“? – ТВ21 дознава дека ЕУ ќе додели 1 милијарда евра за инфраструктура

Македонија

Зошто е проблем ако едниот носи маска, а другиот не?, објаснува Караџоски

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

Филипче: Мини жаришта во моментов се Скопје, Штип и Струмица, овие мерки кои ги предлагаме ќе дадат резултат ако се почитуваат

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

Македонија

Со 1,3 милиони евра си купувал плацеви на Водно – ОЈО: Донациите за партијата, завршиле кај Груевски

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com