Поврзи се

4NEWS.mk

Владата ќе организира наградна игра за ,,Мој ДДВ‘‘ иако во опозиција го критикуваше проектот на претходната влада

Published

on

Државата повторни ќе дели награди за граѓните кои си ги бараат фискалните сметки. Министерката објаснува сметките и натаму ќе се скенираат, и граѓаните на секои 3 месеци ќе добиваат назад 15% од платениот ДДВ. Дополнително Владата одлучи да ја надгради мерката со тоа што ќе доделува и парични награди за граѓаните – даночни инспектори. Фондот на добивки изнесува 31 милион денари и наградтана игра ќе ја спроведува Државната лотарија исто како пред речиси 6 години.

-Текстот продолжува по рекламата-

Прв пат ваква нагрдна игра организираше Министертсвто за финансии кога министер беше Зоран Ставрески. Целта на Фискална во рака, награда без мака беше иста – да се намали сивата економија преку стимулирање на граѓаните да си ги бараат фискалните сметки. Тогаш се делеа станови и коли, а СДСМ сметаше дека проектот е лош.

Сега, министерката вели дека проектот е различен од тој на претходната Влада и е напаревн по примерот на многу други земји кои на овој начин се справиле со сивата економија.

Во нагардната игра Мој ДДв моја награда нема да може да учествуваат лица под 18 години. За оние од 15 до полнолетство и натаму ќе важи само скенирањето фисклани.

 

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Борче Ристевски жали што си ја убил својата сопруга , а неговата ќерка Сара ќе го сака и кога ќе се врати дома

4NEWS.mk

Словенечките медиуми за распуштањето на Собранието и разрешувањето на Мизрахи

4NEWS.mk

МВР со детали за двојното убиство во казино во Скопје

Македонија

Талат Џафери: Моментот кога ми се јави Никола Тодоров да ме праша во која канцеларија е Зијадин Села, ми остави најголем впечаток

Македонија

ВИДЕО: Со 80 „За“ и 6 „Против“ изгласан законот за јавно обвинителство

Македонија

Џеват Адеми до ВМРО-ДПМНЕ: Најдовте не -Mакедонка, жена, да ви го брани името Македонија, мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат

Македонија

Дескоска до Милошоски: Тоа што го пуштивте пред некој ден не беше бомба, туку обична петарда

4NEWS.mk

Скопјанец уценувал малолетна прилепчанка дека ќе објави фотографии доколку не остварат средба

Македонија

Џафери за 27. април, за Вељановски, Мукоски… „Не служев на ВМРО-ДПМНЕ, но дали тоа го правеше СДСМ?“

4NEWS.mk

Таткото на Ангела сведочеше во судот: Ниту јас, ниту сопругата не знаевме дека Фуркан ѝ е дечко!

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com