Поврзи се

4NEWS.mk

Владата не донесе одлуки по препораките на Комисијата за заразни болести – прво ќе треба да се прават законски измени

Published

on

Заштитни маски на отворено не се задолжителни од утре, ниту пак полицијата ќе може да упаѓа во домовите на граѓаните доколку имаат повеќе од 4-ца гости и да ги казнува. Токму ова овласување на владата било проблематично со постоечката законска регулатива. Неизвесно е од кога кога ќе се применуваат овие мерки бидејќи, Владата на денешната седница донесе заклучок дека потребно е да се направат измени во Законот за заштита на населението од заразни болести. 

-Текстот продолжува по рекламата-

Од Владата не прецизираат кој член од законот треба да се менува, и велат тоа дополнително ќе го утврдуваат владините комисии за законодавство и здравство. Дополнително и отежнатата работа на собранието поради зарзените пратеници и тешкото обезбедување кворум ја комплицираат ситуацијата со носењето закони.

Дури откако ќе се направат законски измени, Владата преку подзаконски акти ќе ги регулира новите мерки. До сега според според членот 58 од овој закон, на Владата и се даваше можност да ограничи движење во државата и патување надвор, да забрани собири и да ограничи промет на одредени стоки и услуги, но не и на полицијата врши упад во приватните домови без судски налог. Уставот ја гарантира Неповредливоста на домот. 

Освен задолжителното носење заштитна маска на отворено, ограничувањето на бројот на гости дома до 4 лица, Комисијата предложи и да се забрани групирање на јавни простори на повеќе од 4 лица по 22часот. 

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

Македонија

„Затнат нос и главоболка се најчести први симптоми на коронавирус“, објаснува Софијанова во ClickPlus

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ го обвини Филипче за хаос – Филипче: Со кој образ обвинувате, оставивте огромни долгови

4NEWS.mk

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски го враќа орденот на Каракачанов

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

Македонија

Јани Макрадули ќе биде нов директор на Македонска пошта?!

Македонија

Мицкоски: Нема изговори, ниту трпение, ако не знаат како, нека си ги спакуваат куферите, доста Македонија ги губи своите чеда

Македонија

Брзите тестови за коронавирус стигнаа во Македонија

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледа моментот кога силниот земјотрес го потресе Измир

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com