Поврзи се

4NEWS.mk

Владата пресече: Од 23 септември сите на работа, исклучок само кај дел од хронично болните

Published

on

Немојте луѓе многу е страшно треба само да поминува улица или само да остане дома. Мора да преземеме несто, протест, писмо или слично. После, недај боже ќе биде доцна…Јас немам сервис баба и дедо да ми го носат, земаат и чуваат детето, и сега??Кај да го оставам, кој ќе го земе од школо??А оние пак кои имаат баби и дедовци и ќе ги земаат своите вницу, нели се директно загрозени од можноста преку дете да фатат вирус…ова се само дел од бројните коментари на родители по социјалните мрежи, револтирани од денешната владина одлука – сите кои изминатите 6 месеци по разни основи беа ослободени од работни обврски, да се вратат на работа наредната среда. Единствена отстапка ќе има кај хронично болните кои ќе можат да продолжат да бидат на боледувањ ена неопределн овреме доколку имаат влошување на состојбата или малигна болест со наод и мислење од специјалист.

-Текстот продолжува по рекламата-

Владата не ја прифати во целост препораката на Комисијата за заразни болести продолженото породилно отсуство да трае до крајот на годината, па со денешната одлука сите мајки кои ја користеа оваа мерка се враќаат на работа на 23.

Нема повеќе мерки и за родителите на деца до 10 годишна возраст кои ќе мора да работат без разлика дали детето ќе следи онлајн настава или со физичко присуство во училиште.

Loading...

Со работа наредната среда ќе почнат и родители на деца до 6 годишна возраст со образложение на Владата дека сега градинките се отворени и има каде да им бидат згрижени децата.

За да има поголем капациетет во детските установи, Владата го промени протоколот на Комисијата за заразни болерсти за функционирање на градинките во услови на пандемија – Наместо 6 деца во групите со дечина до 2 годишна возраст како што е сега, капациентот ќе биде дуплиран и ќе згрижуваат 12 деца. Министерството за труд и социјална политика трерба да ги извести овие установи да продолжат со нови приеми и уписи и доколку имаат потрерба од дополнителен пшросторен капацитет да побараат помош од локалната власт.

Епилогот е дека се укинуваат сите мерки, сите се враќаат на работа освен учениците кои ќе следат он лајн наста. Само оние од 1 до 3 то одделение можат да посетуваат настава со физичко присуствои, но по избор на родителот.

 

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Димитров на средби во Брисел

4NEWS.mk

Рот: Бугарија да не поставува нови услови за преговори

Македонија

„Беса“ цели да формира парламентарна група – никој не потврди дека ќе и помогнат со пратеници

4NEWS.mk

Обвинителството чека пријава за кражбата на починат пациент во Струмица

Македонија

Граѓански протест за затворање на депонијата „Русино“

4NEWS.mk

Филипче најавува нови рестриктивни мерки: Маска на отворено и кога сте сами, ограничен број лица на маса во кафеана

Македонија

„Родителите да отстапат место во градинките на оние чии деца нема кој да ги чува“, вели Шахпаска

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

Македонија

Разногласие кај политичарите околу етничките вработувања – Бектеши апелира политичарите да ја прочитаат владината програма

4NEWS.mk

Владата даде зелено светло за изградба на пруга до Албанија

4NEWS.mk

ЕКСКЛУЗИВНО: Бугарскиот меморандум во целост објавен

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

4NEWS.mk

СДСМ: Нема да коментираме ставови од земја каде има политичка дестабилизација

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

Македонија

Груби: ТАВ Македонија нема да гради аеродром во Штип, средствата ќе се пренасочат за подобрување на животната средина

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

Македонија

По барањето на Бугарија – Џафери: Идентитетот на граѓаните е потврден

Македонија

Јанкулоска: Нема потреба од спектакли и опсада на зградата во која живеам, јас сум дома, никаде не бегам

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com