Поврзи се

4NEWS.mk

Влез во Црна Гора и со негативен сереолошки тест

Published

on

Црногорските власти ги изменија протоколите за влез во државата и за државјани од држави од „жолтата листа“ ќе биде дозволен влез и со негативен серолошки тест, кој не е постар од 72 часа и издаден од верификувана лабораторија. Досега во Црна Гора можеше да се патува со негативен ПЦР тест и позитивен среолошки тест. 

-Текстот продолжува по рекламата-

-Во Црна Гора, како и до сега, без дополнителни услови можат да велгуваат граѓаните од државите во регионот кои се на „зелената листа„, додека државјани од држави на „жолтата листа“ во Црна Гора можат да влезат со позитивен резултат на сереолошки тест – антитела класа IgG, кој е издаден од регистрирана лабараторија и КОЈ не е постар од 30 дена. Државјани од сите држави од „жолтата листа“  исто така можат да влезат во Црна Гора и со негативен резултат од сереолошки тест на антитела класа IgM, или со негативен резултат од ПЦР тест, кој е издаден од регистрирана лабораторија и не е постар од 72 часа. Услов е сепак лицето во период од 15 дена пред влез во Црна Гора да не патувало во некоја држава од „црвената листа“ , односно во некоја од земјите за кои не е дозволен влез во Црна Гора, стои во владината одлука, која стапува на сила по објавување во Службен весник.

 

Loading...

Марјан Николовски

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Настава од училница за социјално ранливите, за дневниот престој одлука во понеделник

4NEWS.mk

Османи: Добрососедството ми е приоритет, но меморандумот излегува од договореното

4NEWS.mk

Битиќи контра Груби – Не треба да се финансира вработување по етнички клуч во приватните фирми

Македонија

Вокациите различни од обврските – Кои се предлозите на ДУИ и СДСМ за заменици министри?!

4NEWS.mk

Прва МФЛ: „Лавовите“ го совладаа шампионот Вардар

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

4NEWS.mk

Втора МФЛ: Победи на Тиквеш и Скопје

Македонија

Сите училишта немаат компјутер и интернет – МОН со насоки какви компјутери да се користат за онлајн настава

4NEWS.mk

Тема на денот со доктор Пановски: На што се должи поголемиот број заразени и починати од Ковид-19?

Македонија

Русино за затвора и за Гостивар, изјавата на Нуредини неприфатлива за демонстрантите

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com