Поврзи се

4NEWS.mk

ВМРО-ДПМНЕ пред одлука да го напушти Парламентот

Published

on

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ размислува да го замрзне своето учество во работата на парламентот бидејки не бил испочитуван политичкиот договор за распуштање на Собранието на 12 февруари за изборите на 12 април. Најавата стигнува од лидерот Христијан Мицкоски откако предлогот на неговата пратеничка група за распуштање на Собранието денеска не беше ставен на дневен ред.

-Текстот продолжува по рекламата-

-Навистина не ја гледам повеќе потребата од учество на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието. Во текот на денов ќе имаме Извршен комитет, ќе разговараме на оваа тема и јавноста ќе биде навреме информирана за следните чекори на ВМРО-ДПМНЕ, изјави Мицкоски.

Во меѓувреме собранискиот спикер го врати назад предлогот на ВМРО-ДПМНЕ бидејки во него не било користено уставното име на државата. Но, во парламентот се уште постои предлогот токму на Џафери кој планира парламентот да се распушти најдоцна до недела.

Распуштањето на парламентот го одоговлечи законот за јавно обвнителство. Тој се уште ги ги чека 80-те пратенички гласови за да биде донесен откако денеска заврши дебатат по него во комисијата за европски прашања по што треба да се најде на пленарна седница.

-Сега се двата закони во рацете на претседателот на собранието, кој што откако ќе потврди дека имаме двотретинско мнозинство, кое што јас верувам дека веќе го имаме, ќе ја свика пленарната седница да се изгласаат и овие два закони, изјави Груби.

Министерката за правда ги отфрли обвинувањата дека законот ќе се овозможи одбегнување евентуална кривична одговорност кај функционери на власта..

-Ова не е закон за аменстија, ова е закон за создавање на ефикасни механизми за борење против криминалот и корупцијата. Неселективно, без оглед од кого потекнува. Жал ми е што вие не се приклучивте во таа борба, жал ми е што вашите барања беа постојано за прекин на постапките на СЈО и цела година бевме соочени со опструкција од ВМРО-ДПМНЕ во процесот на носење на законот, вели Рената Дескоска, Министер за правда. 

Комисиската расправа заврши без прифаќање на единствениот амандман поднесен од Алијанса за албанците, па неиЗвесна е поддршката од тројцата пратеници на Села за законот за Јавно обвинителство..

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

🔴 [ВО ЖИВО] Изјава на Стево Пендаровски по средбата со Мицкоски

4NEWS.mk

Антивладини протести во Бугарија 36-ти ден по ред

Македонија

Заев и Ахмети со нова средба, напредок има, викендов преговорите продолжуваат на ниво на партиски секретари

4NEWS.mk

Во Драч ограбен македонски државјанин – украдени 6.000 франци и автомобил

Македонија

Пендаровски: Ако никој не формира Влада, а Собранието не се самораспушти Спасовски ќе биде четири години технички премиер

4NEWS.mk

Црна Гора: Уништени 60,4 тони оружје и муниција

Македонија

Пендаровски: Не му барав на Заев, но доколку го врати мандатот, нема гаранции да му барам ниту на Мицкоски за обезбедено мнозинство

4NEWS.mk

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

4NEWS.mk

Во Дебар двајца новозразени,само овој месец 25 лица

Македонија

🔴 [ВО ЖИВО] Изјава на Стево Пендаровски по средбата со Мицкоски

Македонија

„СДСМ, ДУИ, Беса и ДПА, завршена работа“ – Лала: Ахмети ќе попушти за премиер Албанец

Македонија

Алтернатива бара ДУИ да оди во опозиција – ако сите албански партии влезат во власта, Беса ќе оди во опозиција?!

4NEWS.mk

СДСМ и ДУИ заглавија на премиерската позиција, ВМРО-ДПМНЕ работи на обезбедување мнозинство

Македонија

Членовите на избирачките одбори ќе добијат за сто проценти повисок надоместок, одлучи ДИК

4NEWS.mk

Рудар од Танзанија стана милијардер преку ноќ

Македонија

Учебната година ќе почне на 1-ви септември – Адеми: Владата сака учениците да се вратат во училиште

4NEWS.mk

Настава во училиште од 1-ви септември, со поддршка од родителите и наставниот кадар

4NEWS.mk

25 годишник во повеќе наврати силувал 13-годишно девојче

4NEWS.mk

Утре Комисијата за заразни болести и МОН ќе прецизираат за учебната година

Македонија

Османи за ТВ21 по состанокот Ахмети – Заев: Официјално се разговара за заедничка коалиција

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“