Поврзи се

4NEWS.mk

ВМРО-ДПМНЕ: Секојдневно стотици граѓани го губат своето работно место

Published

on

Власта рамнодушно и со паушални ветувања го дочека новиот податокот за високиот број на невработени.

-Текстот продолжува по рекламата-

Секојдневно стотици граѓани го губат своето работно место, а Заев смислува кадровски распределби кој на која директорска функција ќе биде во државата од партиските работници, додека Македонија се ближи до економското дно.

Шекеринска во министерството за одбрана купува колачи и вафли додека 40.000 луѓе ново невработени немаат ни за леб.

Loading...

Во вториот квартал од 2020 година, Македонија бележи нето одлив на странски директни инвестиции во износ од над 9 милиони евра. Приходите во буџетот се за 14 % помали од лани, јавниот долг за три години е над 5 милијарди евра, нема раст на 5-7 % годишно, туку пад во индустријата, градежништвото, трговијата, пораст на сивата економија и повеќе корупција.

Заев не знае како да донесе развојна економија.

Брановите на отпуштања ќе продолжат и економијата ќе продолжи да тоне, заради преголемите лаги на СДСМ и изманипулираните граѓани кои веруваа во 500 евра плата и подобар животен стандард.

На изборен поткуп се потроши милијарда евра оваа влада, а ниту стопанството се спаси од криза, ниту граѓаните имаат повеќе пари, единствено само сиромаштијата е зголемена. Заев донесе скапа цена на струја и сиромашен народ.

Бизнисмените молат за помош, лозарите се игнорираат, текстилците се на работ на преживување, а секојдневните масовни протести низ градовите заради зголемување на цената на електричната енергија се вистинскиот лик за оваа влада која нема идеја како да ја води државата.

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Регионалната енергетска соработка во фокусот на посетата на вицепремиерите Битиќи и Николовски и министерот Бектеши на Солун

4NEWS.mk

Партиите со спротивни оценки за новиот пакет мерки

Македонија

Средства за дезинфекција со поминат рок – Директорот Стојанов: „Не ги користевме“

4NEWS.mk

Тема на ден со доктор Каменов: Имунитет или рестрикции – како да се заштитиме од корона?

Македонија

Во Кичево само едно основно училиште со дозвола за настава со физичко присуство до деветто одделение

4NEWS.mk

Утре пресуда за Миле Јанакиевски за случајот „насилство во Центар“

Македонија

Бошњаците го слават 28-ми септември – нераскинлив дел од мултиетничка Македонија

4NEWS.mk

Ќе има ли К-15 оваа година – кој се ќе може да не исплати?

Македонија

Се дискутира за отворање на границите – Хасани: Наскоро на кафе во Приштина без ПЦР тест

4NEWS.mk

Како ќе се обезбедат стотици милиони евра за 4-от пакет антикризни мерки?

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com