Поврзи се

4NEWS.mk

Во Албанија 281 новозаразен од направени 1.276 тестови

Published

on

 Продолжува да се зголемува бројот на новозаразени во Албанија, но и на дневно направените тестови.

-Текстот продолжува по рекламата-

– Во изминатите 24 часа од направените 1.276 тестови, позитивен резултат е добиен кај 281 од нив што е околу 23 отсто од тестираните. Најголем број од новодијаганостицираните се од Тирана или 151, потоа Корча 30 и Фиер 18 новозаразени, информираше Министертвото за здрвство и социјална заштита.

Во исто време битката со опасниот вирус ја добиле 70 лица или вкупно 10.071, а ја изгубиле тројца пациенти или вкупно 451.

Се зголемува и бројот на оние на кои им е потребно болничко лекување. Моментно во двете ковид болници хоспитализирани се 256 пациенти, од нив 25 се на интензивна терапија додека петмина се интубирани.

Познати епдемиолози и понатаму сметаат дека бројот на направени тестови дневно треба да бидат до 2.500, со цел да се отслика реалната епидемилошка состојба со опасниот вирус.

Од Министертвото информираат дека подготвени се за прием на пациенти уште четири ковид болници, а доколку има потреба ќе бидат оспособени неколку регионални болници.

Досега во земјата направени се 107.369 тестови, позитивен резултат е добиен кај 17.055, активни на болеста се 6.533 лица.

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Поранешниот министер за внатрешни работи Наќе Чулев позитивен на Ковид-19

Македонија

„Црн“ рекорд и во Грција – 1.690 новозаразени

4NEWS.mk

Во велешките јавни установи расте бројот на вработени позитивни на ковид вирусот и во изолација

Македонија

Во земјотресот на грчкиот остров Самос загинаа двајца средношколци

4NEWS.mk

Филипче: Надополнувањето на медицинскиот кадар веднаш ќе се почувствува

Македонија

Во земјотресот во Измир загинаа четири, повредени се 120 лица, истата област продолжува да се тресе

4NEWS.mk

Лани стапката на сиромаштија 21,9 отсто, нееднаквоста во распределбата на приходите 30,8 отсто

Македонија

ВО ЖИВО: Шекеринска, Османи и Филипче за помошта од НАТО за справување со Ковид-19

4NEWS.mk

Велика Британија: Секојдневно околу 52.000 новозаболени од Ковид-19

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледа моментот кога силниот земјотрес го потресе Измир

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

Македонија

„Затнат нос и главоболка се најчести први симптоми на коронавирус“, објаснува Софијанова во ClickPlus

4NEWS.mk

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски го враќа орденот на Каракачанов

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ го обвини Филипче за хаос – Филипче: Со кој образ обвинувате, оставивте огромни долгови

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

Македонија

Јани Макрадули ќе биде нов директор на Македонска пошта?!

Македонија

Мицкоски: Нема изговори, ниту трпение, ако не знаат како, нека си ги спакуваат куферите, доста Македонија ги губи своите чеда

Македонија

Брзите тестови за коронавирус стигнаа во Македонија

Македонија

Снаа нападнала свекрва во Ресен

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com