Свет
19,137,739
Вкупно активни случаи
Updated on 04/12/2020 08:35 08:35
Македонија
21,728
Вкупно активни случаи
Updated on 04/12/2020 08:35 08:35
Македонија
1,847
Вкупно починати
Updated on 04/12/2020 08:35 08:35
Македонија
41,656
Вкупно оздравени
Updated on 04/12/2020 08:35 08:35

Во Албанија 737 заразени, 414 оздравени и 13 починати од Ковид-19

Во Албанија и во изминатото деноноќие регистрирани се високи бројки на новозарзени со Ковид-19, на оздравени но и на починати.

-Од направените 2.470 тестови ковид позитивни биле 737 лица, што е 30 отсто од тестираните случаи. Во исто време битката со опасниот вирус ја добија 414 или 15.469 од вкупно заразените 32.196 лица. За жал битката ја изгубија 13 лица на возраст од 54 до 85 годни ,односно 685 до сега, информираше Министерството за здравство и социјална заштита.

loading...

Според истиот извор, се зголемува и бројот на хоспитализирани. Во трите ковид болници се третираат 443 пациенти.

Во меѓувреме продолжуваат обвинувањата од опозицијата дека властите ја затскриваат реалната бројка на починати, но и на „наводните слободни болнички капацитети“.

Докторката Мирела Табаку, експерт од јавното здравство, во име на опозициската Демократска партија, објави видео каде се гледа редица амбулантни возила пред втората ковид болница „Шефќет Ндроќи“ во кои има пациенти на кои тука им се пружа лекарска услуга.

Извор: Сител телевизија

НАШ ПРЕДЛОГ

Марихуаната ќе помогне во развојот на туризмот – рече премиерот Заев!

Премиерот на земјата Зоран Заев вели дека легализацијата на марихуаната ќе помогне во развојот на туризмот.  „Државата и граѓаните...

Италија забрани патувања од 21 декември до 6 јануари

Италијанската Влада денеска соопшти дека воведува забрана за патувања за време на новогодишните празници, со цел да се обиде да спречи ширење на коронавирусот,...

Белгија од следниот месец приоритетно ќе вакцинира 340.000 луѓе

Од следниот месец во Белгија би требало приоритетно да се вакцинираат 340.000 луѓе, меѓу кои се здравствени работници, вработени во домовите за стари и...
Skopje
overcast clouds
8 ° C
8 °
8 °
81 %
1kmh
90 %
Fri
10 °
Sat
12 °
Sun
14 °
Mon
11 °
Tue
11 °