Поврзи се

4NEWS.mk

Во Албанија утре почнува новата учебна година

Published

on

Во Албанија утре почнува новата 2020/2021 учебна година, според посебни протоколи поради пандемијата со Ковид-19.

-Текстот продолжува по рекламата-

На ученичка клупа треба да седнат 430.000 основци и средношколци, од нив над 31.000 првачиња. Сите задолжително треба да носат заштитна маск, да вршат дезинфекција на рацете и обувките и да одржуваат физичка дистанца.

Во секое училиште ќе има по еден здравствен работник,кој при влезот во училштето ќе им мери температура на учениците.

Loading...

До сите училишта Министерството за образование, спорт и млади веќе доставило формулари, што „под лична одговорност“ секој ученик треба да го пополни со податоци дека не е заразен ниту имаат некој заразен член во семејство.Истото треба да го сторат и нивните родители.

Во Албанија наставата ќе се одвива комбинирано, една недела со физичко присуство, една недела онлајн. Во 1.097 училишта ќе се одвива во една смена, во 472 училишта во две и во 183 училишта во три смени. Наставниот час ќе трае 30 минути а во училница ќе има до 20 ученици.

Поради пандемијата училиштата беа затворени на почетокот на март а на почетокот на јуни беа отворени единствено за учениците од завршните класови на средните учлишта, заради полагање на матурскиот испит.

Од 31 август до 11 септември во 600 основни училишта беше одржана дополнителна настава за над 5.400 основци, кои не биле во можност да следат онлајн настава.

Беа опфатени главно децата од ромска и египќанската етничка заедница, оние од поддалечените рурални области, како и од семејства со значителни економски и социјални проблеми.

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

16 „жешки точки“ во земјава и се закануваат на животната средина

Македонија

Георгиев: Луѓе блиски до Црвенковски се враќаат во СДСМ

4NEWS.mk

Изградбата на пругата кон Бугарија во застој, а Владата најавува и пруга кон Албанија

Македонија

Дрвократци нападнале пет полицајци вечерва во Велес – двајца се тешко повредени

4NEWS.mk

Собраниската надзорна улога врз државните институции само декор

Македонија

Георгиев: Очекувам процепот меѓу СДСМ и ДУИ да се продлабочува

4NEWS.mk

СОНК: Ако не добијат технички средства наставниците нема да можат да почнат со настава

Македонија

Димовски: Ќе има сериозни предизвици за менаџирање на парламентарното мнозинство

4NEWS.mk

Крастев: Заканите од Каракачанов се реални – целта е да проработи комисијата

Македонија

Ќе има ли пруга од Кичево до Албанија? – Владата даде зелено светло, МЖ-инфраструктура бара пари

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

Македонија

Јанкулоска: Нема потреба од спектакли и опсада на зградата во која живеам, јас сум дома, никаде не бегам

4NEWS.mk

Повторно македонци се вмешаа во претседателските избори во САД

Македонија

МВР ја „чува“ екс министерката Јанкулоска – Груевски во Будимпешта, соработниците се соочуваат со затвор

Македонија

Чулев: Заплашување, сеење страв, политички реваншизам се двата актуелни случаи

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com