Поврзи се

4NEWS.mk

Во Дебар 10 новозаразени со Ковид-19 и еден починат

Published

on

 Во последното деноноќие во Дебар потврдени се 10 новозаразени со Ковид-19, а едно лице ја загубило битката со опасниот вирус.

-Текстот продолжува по рекламата-

Со денеска потврдените позитивни случаи, вкупната бројка на заразени, од појавата на пандемијата досега, изнесува 205, од нив во списокот на оздравени се впишани 83, починаа седум, останатите се активни на болеста, од нив десеттина се хоспитализирани во здравствени установи во Скопје.

Официјалните податоци потврдуваат дека 154 се во втората фаза, односно од петти јуни до денеска, наспроти 51 колку што имаше во првата фаза.

– Она што посебно загрижува е фактот што и понатаму голем е број на граѓани кои се јавуваат со симптоми на опасниот вирус во Општата болница. Апелираме на строго почитување на мерките и протоколите. Посебен апел упатуваме до младите,кои во втората фаза се и најпогодени од невдливиот непријател, а кои во голем број се во кафулињата и се релаксираат на брегот на Дебарско Езеро а при тоа не почитуваат ниту одржување физичка дистанца ниту носење заштитна маска, велат од општинскиот Оперативен штаб.

Според статистичките податоци на дебарското Одделение за внатрешни работи, во последното деноноќие нема казенети дебрани за неносење заштитна маска, додека во изминатите денови од неделата на над 30 лица им се издадени прекршочни платни налози за неносење заштитна маска.

По зголемиот број на новозарзени со одлука на општинскиот Оперативен штаб двапати неделно се врши дезинфекција на главната и пофрекфентните улици,како јавните површин во градот.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

„СДСМ, ДУИ, Беса и ДПА, завршена работа“ – Лала: Ахмети ќе попушти за премиер Албанец

Македонија

Алтернатива бара ДУИ да оди во опозиција – ако сите албански партии влезат во власта, Беса ќе оди во опозиција?!

4NEWS.mk

СДСМ и ДУИ заглавија на премиерската позиција, ВМРО-ДПМНЕ работи на обезбедување мнозинство

Македонија

Членовите на избирачките одбори ќе добијат за сто проценти повисок надоместок, одлучи ДИК

4NEWS.mk

Рудар од Танзанија стана милијардер преку ноќ

Македонија

Учебната година ќе почне на 1-ви септември – Адеми: Владата сака учениците да се вратат во училиште

4NEWS.mk

Настава во училиште од 1-ви септември, со поддршка од родителите и наставниот кадар

4NEWS.mk

25 годишник во повеќе наврати силувал 13-годишно девојче

4NEWS.mk

Утре Комисијата за заразни болести и МОН ќе прецизираат за учебната година

4NEWS.mk

Клековски гостин во вестите: Која коалиција е најизвесна и под кои услови?

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“