Поврзи се

4NEWS.mk

Во Дебар уште една жртва од Ковид-19

Published

on

Во последното деноноќие во Дебар, вклучително и општина Центар Жупа, нема новозарзени со Ковид-19, нема оздравени, но едно лице на 63-годишна возраст ја згубило битката со опасниот вирус.

-Текстот продолжува по рекламата-

Во прегледот на Центарот за јавно здравје од Охрид за состојбата со епдемиолошката сосотојба во општините од регионот, стои дека до вчера во двете општини се регистрирани 12 починати лица, како последица од Ковид-19.

Тоа значи дека денес починатиот пациент е 13-та жртва од опасниот вирус на подрачјето на Дебар и Центар Жупа од почетокот на пандемјата, од кои  четворица се во првата фаза, а останатите девет во втората фаза односно по 5 јуни кога болеста се врати на ова подрачје.

Loading...

Според официјалната статистика, од минатата сабота до денес на ова подрачје регистрирани се осум нови случаи со Ковид-19 од направените 26 тестови, што претставува 30 отсто од тестираните. Во истиот период во списокот на оздравени се внесени 63, додека двајца пациенти починале во болнички услови.

Вкупниот број на заразени е 260, од нив оздравеле 219, додека активни на болеста се 28. Поголем број се лекуваат во домашни услови или амбулантски во Општата болница со проширена дејност во Дебар, а само четворица се пациенти во здравствени установи во Скопје.

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Венко Филипче за Сител: Од ноември можно зголемување на број на класови со физичко присуство

Македонија

МОН: Успешно заврши првиот училишен ден, важно е секое дете да следи настава

4NEWS.mk

Под посебни епидемилошки мерки, почна учебната година во Црна Гора

Македонија

Захариева: Добрососедските односи се критериум за членство во ЕУ, прашањето за Гоце Делчев мора да се реши

4NEWS.mk

Крводарителска акција со граничната полиција во Делчево

Македонија

Заев следната недела на средба со Столтенберг во седиштето на НАТО

4NEWS.mk

Најмалите ученици тргнаа на настава, но без ветената целодневна и со посебни протоколи

Македонија

Од огнено оружје повреден 16-годишник, приведен негов врсник

4NEWS.mk

Лејкерси го добија првиот финален меч против Мајами

Македонија

Проекциите полоши од 2009-та и 2012-та – економијата сериозно погодена, но банкарскиот систем стабилен

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com