Поврзи се

4NEWS.mk

Во декември ќе бидат извршени две смртни казни во САД

Published

on

САД планираат да извршат смртна казна во демекври за двајца федерални затвореници – маж и жена осудени за убиство. По 17-годишна неформална пауза, тоа ќе бидат осми и деветти погубувања оваа година во САД.

-Текстот продолжува по рекламата-

Лиса Монтгомери, која задави бремена жена во 2004 година, ќе биде погубена на 8 декември, а Брендон Бернард, кој изврши двојно убиство во 1999 година – на 10 декември, објави американското Министерство за правда.

Последната смртна казна за жена беше извршена во Мисури во 1953 година во комора за гас. Двете смртни казни треба да бидат извршени со смртоносна инјекција.

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп ја скрши 17-годишна неформална пауза при федералните егзекуции во јули, откако минатата година беше усвоен нов протокол со кој ќе се користи само едно средство за смртната казна – барбитурат, наместо комбинација од три, како што беше случај од 2003 година.

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Ќе доцнат ли платите во ноември?

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

4NEWS.mk

Николовски ја „спакува“ Димова: Ако не си поднесе оставка Владата ќе ја разреши

Македонија

Дилема меѓу ДУИ и СДСМ за „државни патишта“? – ТВ21 дознава дека ЕУ ќе додели 1 милијарда евра за инфраструктура

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

Зошто е проблем ако едниот носи маска, а другиот не?, објаснува Караџоски

Македонија

Филипче: Мини жаришта во моментов се Скопје, Штип и Струмица, овие мерки кои ги предлагаме ќе дадат резултат ако се почитуваат

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com