Поврзи се

4NEWS.mk

Во Италија поради недостиг на клупи, наставата се одржува во црква

Published

on

Учениците од едно одделение во Торино на првиот училишен ден настава следеа во црква поради доцнење на доставата на дополнителни клупи потребни за физичка дистанца.

-Текстот продолжува по рекламата-

– Немавме друг избор. Новите клупи беа нарачани на почетокот на јули, но се уште не се доставени. Оваа е привремено решение, се надеваме дека ќе трае неколку денови, изјавија од училиштето „Конвито Умберто Први“ во Торино.

Првиот училишен ден вчера почна со настава по италијански и латински јазик, а потоа историја, филозофија, па одмор во дворот на црквата, а потоа два часа математика.

Loading...

Раководството наведе дека „училиштето е секулартно и останува секуларно и покрај тоа што држи настава во црква“.

Италијанскиот весник „Република“ објави дека наставата во црква е новост и за верниците, па така една жена насред училишен час влегла во црквата да се помоли.

Учениците од друго одделение на „Конвито Умберто Први“ настава следеле во училишната кантина.
 
Во исто време, децата од едно основно училиште во Џенова ги користеле столиците како маса за пишување, а дел од нив седеле на под, бидејќи немало доволно клупи за секој ученик сам да седи. Поради тоа дел од родителите протестираа пред училиштето.

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com