Поврзи се

4NEWS.mk

Во Италија речиси 6.000 новозаразени, итно се воведуваат нови мерки

Published

on

Италијанскиот премиер Џузепе Конте денеска објави нови мерки против ширењето на коронавирусот откако во Италија беа пријавени 5.901 нов случај, најмногу од крајот на март.

-Текстот продолжува по рекламата-

Италијанската влада по втор пат ги заостри мерките во текот на оваа недела, иако ситуацијата во земјата е помалку сериозна отколку во другите европски земји како Велика Британија и Шпанија.

„Треба да избегнеме вовлекување на земјата во нова целосна блокада, бидејќи економијата веќе почна да расте“, рече Конте на прес-конференција.

Со уредба на владата, која стапува на сила за 24 часа и ќе важи 30 дена, се забрануваат забави во ресторани, клубови и на отворено. На граѓаните им се препорачува да не организираат забави во своите домови и да не примаат повеќе од шест лица истовремено.

Носењето на маски се препорачува и во домашни услови, кога граѓаните имаат гости.

Максимум 30 лица ќе можат да бидат присутни на свадби и други свечености.

„Нема да испраќаме полиција по куќите на луѓето“, рече Конте, одговарајќи на широката критика дека владата неоправдано сака да го контролира однесувањето на граѓаните во нивните домови.

Во Италија, во последните 24 часа пријавени се 5.901 случај на заразени, што е најголем број од крајот на март кога беа затворени продавниците, рестораните и повеќето работни места.

Секојдневно се зголемува и бројот на починати. Денеска се забележани 41 смртен случај, но тоа е сепак многу помала бројка отколку кон крајот на март и почетокот на април кога повеќе на дневно ниво умираа повеќе од 900 луѓе.

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

Македонија

Рама во Либан – утре во Албанија се враќа прва група која сега се наоѓа во Сирија

4NEWS.mk

Администратори или окупатори – сведоштва на учесниците од НОБ

Македонија

Беџети: Со СДСМ не сме исто, тие што тоа го изјавуваат не разбираат

4NEWS.mk

Аерозагадувањето зема замав – дали има малверзации со субвенционирањето на клима уреди?

Македонија

Уште една недела до претседателските избори во САД

4NEWS.mk

Николовски за Сител: Процесот на демократизација на сите нивоа во партијата продолжува, следува комбинирана постапка за избор на кандидат за градоначалник на Штип

Македонија

Алармот вклучен, болниците полни со пациенти – „Се вложува надчовечки напор, но залудно, не се почитуваат мерките“

4NEWS.mk

Во Црна Гора заразени 97 ученици и 92 наставника, во самоизолација 558 лица

Македонија

Бесими: Ребалансот е во Собрание, од следната недела имплементација на четвриот сет мерки

4NEWS.mk

Левица: Филипче да поднесе оставка за неодговорност и продлабочување на кризата

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

Македонија

Марковски: Една маска која беше 2 денари, сега се продава за 60 денари

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

Македонија

Марковски: Шведска со денови има 0 заразени – следна сезона нема да имаат проблеми, си ја зачуваа и економијата

Македонија

„Ако сега Бугарија ја спречи РСМ кон ЕУ – нема да може да се користат европските фондови“

Македонија

Носење маски на отворено е штетно?! – „Беспотребна паника, имаат дијареа и мислат дека е ковид-19“

4NEWS.mk

Левица бара декларација за односите со Бугарија и укинување на мешовитата комисија

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com