Поврзи се

4NEWS.mk

Во Молдавија заразени 187 ученици за две недели, 10 училишта во карантин поради Ковид-19

Published

on

Во Молдавија, од 1 до 14 септември, коронавирусот бил дијагностициран кај 187 ученици и две деца од предучилишна возраст. Ова го соопшти министерот за образование Игор Шаров на брифинг.

-Текстот продолжува по рекламата-

Според него, во моментов 10 училишта во Молдавија се затворени поради карантин.

Покрај тоа, 171 клас се префрлиле на учење на далечина, поради инфекција со коронавирус на ученици и наставници.

Loading...

Шаров рече дека од 1 до 14 септември Ковид-19 е дијагностициран кај 187 ученици, 173 наставници и 40 вработени како персонал во училиштата.

– Од секој од нас зависи како ситуацијата ќе се развива понатаму. Според прелиминарните податоци, почетокот на образовниот процес во училиштата не доведе до нагло зголемување на бројот на случаи, рече Шаров.

Што се однесува до предучилишните установи, од 1.398 градинки во Молдавија работат 738. Две се затворени поради карантин.
 
Според Шаров, кај две деца е дијагностициран коронавирус, а други 113 се во самоизолација. Покрај тоа, 47 наставници и 26 помошен персонал билер заразени со вирусот. Во Молдавија, учебната година почна на 1 септември. 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com