Поврзи се

4NEWS.mk

Во Прилеп 8 новозаразени од коронавирус, експертите се сомневаат дека препораките не се почитуваат

Published

on

Осум нови граѓани заразени со корона вирус денеска се регистрирани во Прилеп. Со ова градот под Марковите Кули се најде на четвртото место со 46 заболени од Ковид 19 во државава. Од Центарот за јавно здравје велат дека сега започнува заразувањето преку локална трансмисија, на веќе потврдени кластери.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Ова кажува дека не се почитуваат мерките, за кои сметам дека и на ова ниво се доволно ригорозни. Станува збор до граѓаните, треба да се почитуваат мерките, построги од овие мерки следна мерка е карантин на градот“, вели, Драгица Николоска, директорка на Центар за јавно здравје Прилеп.

Во Припеп досега се затворени неколку стопански субјекти поради заразени вработрени со корона вирус. Дел од вработените се жалат дека сега сопственците по само неколку дена пауза повторно ги тераат да работат. Од Центарот за јавно здравје велат дека тоа е не е противзаконски.

„Иако има позитивен, доколку се придржуваат фирмите на сите оние препораки кои треба да ги почитуваат, тогаш нема проблем да продолжат со работа доколку ги почитуваат сите препораки“, додаде Николоска.

Од болницата во Прилеп велат дека очекуваат во наредниот период зголемување на бројот на заразени и затоа се прекипираат.

„Докторите кои се тројца инфектолози веќе се малку истоштени подолг период. Денеска на состанокот на кризниот штаб на ниво на болница беше одлучено да се вклучат 5 специјализанти и 5 сестри од другите одделенија со цел да им помогнат во работењето“, изјави Драган Богоески, директор на Општа болница Прилеп

Од Општината упатија апел граѓаните да ги почитуваат мерките затоа што само така ќе се намалел бројот на нови случаи.

„Да бидеме повнимателни, поодговорни, да ги почитуваме сите препораки“, повтори Илија Јованоски, градоначалник на Прилеп.

Досега во Прилеп биле направени 250 тестови, а секој ден до Институтот за јавно здравје во Скопје се испраќале од 15 до 20 брисеви.

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

Мицкоски: Недржавничко е однесувањето на Заев за избори да има на 5-ти јули

4NEWS.mk

Кривична за кафеаната во која вечерал лидерот на опозицијата

Македонија

„Треба да се прават многуповеќе тестови, серолошки PCR, брзи… да се детектираат сите кластери – потреба ни е вистинска победа на вирусот, а не политичка“, бара Мицкоски

4NEWS.mk

Боки 13 нуди 146 илјади евра за да излезе од затвор

Македонија

Мицкоски: Утре сакам да се постигне датум за избори и оваа тригодишна пандемија на Заев да заврши, но кога имаме троцифрена бројка на новозаразени тоа е невозможно

4NEWS.mk

Големиот број на болни ја одложи дебатата за избори

Македонија

„Чувството на граѓаните е дека политичарите не успеваат да го исполнат она што го ветуваат“, рече Мицкоски

4NEWS.mk

Гужви на пазарите, колони пред маркетите

Македонија

„Мојот мотив е да им кажам на граѓаните дека може поинаку, затоа не ветувам многу, ако погрешам од незнаење ќе се извинам“, рече Мицкоски

4NEWS.mk

Граѓаните револтирани за забраната – владиците на МПЦ обвинуваат за поделби помеѓу верските заедници

4NEWS.mk

Предупредување од докторите: По Ковид-19 доаѓа полошо нешто

Македонија

ВИДЕО: Моментот кога авионите кои го прелетуваа Скопје беа пресретнати од руски “Сухои” над Црното море

4NEWS.mk

Надвор од сончевиот систем е откриена планета слична на нашата

4NEWS.mk

Зибери: На погребот на покојник со КОВИД-19, имало 200 луѓе – семејството не сака да се тестира

4NEWS.mk

Филипче: Можни се поригорозни мерки за задушница

Македонија

Филипче: Или ќе продолжиме да го враќаме животот во нормала, или ќе се враќаме назад кон рестриктивните мерки

Македонија

Јанева: Лежам во притвор поради Камчев, тоа е валкан играч кој мисли дека може секого да купи со пари, ама мене не

4NEWS.mk

Уапсени 7 полицајци во кратовско, правеле журка сред пандемија

4NEWS.mk

Шекеринска: Дејствијата од 2001 се далеку зад нас, најважно е дали политичарите им служат на граѓаните

4NEWS.mk

Членовите на КЗБ: Најверојатно ќе дојде време за враќање на рестриктивните мерки

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама