Поврзи се

4NEWS.mk

Во Тиквешко се бере грозје и ноќе на светлина од рударски ламби

Published

on

Во Тиквешко се бере грозје и ноќе на светлина од рударски ламби. Ова го потврдија денеска од Здружението на македонски енолози за МИА, нагласувајќи дека ноќната берба има одредени предности од енолошки  аспект, кога се работи за бели сорти на грозје.

-Текстот продолжува по рекламата-

Но, исто така, ноќната берба претставува и своевидна авантура и атракција, па е потенцијал за идна промоција при развојот на винскиот туризам во најголемиот лозарски регион во државата.

-Ноќната берба се практикува во модерното винопроизводство, посебно во земји каде ноќите изладуваат и до минусни темепратури, а дневните температури се околу 30 степени. Кај нас има високи дневни температури и за среќа, ноќите во август изладуваат. Токму тоа треба се искористи, кога ноќите се ладни и темперарурата е некаде под 15 степени целзиусови, тоа време може да се искористи за берба на белите сорти, појасни Елена Богева, потпретседател во Здружението.

Loading...

Таа додаде дека најчесто, во модерното винопроизводство, бербата на грозје е со комбајни и тоа  беспрекорно може да се одвива ноќе.

-Како земја со топла клима и со високи дневни темепратури, ова е добра идеја да се практикува и кај нас, кога ноќе температурите се спуштаат под 15 степени и грозјето изладува за брзо, нагласи Богева.

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

16 „жешки точки“ во земјава и се закануваат на животната средина

Македонија

Георгиев: Луѓе блиски до Црвенковски се враќаат во СДСМ

4NEWS.mk

Изградбата на пругата кон Бугарија во застој, а Владата најавува и пруга кон Албанија

Македонија

Дрвократци нападнале пет полицајци вечерва во Велес – двајца се тешко повредени

4NEWS.mk

Собраниската надзорна улога врз државните институции само декор

Македонија

Георгиев: Очекувам процепот меѓу СДСМ и ДУИ да се продлабочува

4NEWS.mk

СОНК: Ако не добијат технички средства наставниците нема да можат да почнат со настава

Македонија

Димовски: Ќе има сериозни предизвици за менаџирање на парламентарното мнозинство

4NEWS.mk

Крастев: Заканите од Каракачанов се реални – целта е да проработи комисијата

Македонија

Ќе има ли пруга од Кичево до Албанија? – Владата даде зелено светло, МЖ-инфраструктура бара пари

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

Македонија

Јанкулоска: Нема потреба од спектакли и опсада на зградата во која живеам, јас сум дома, никаде не бегам

4NEWS.mk

Повторно македонци се вмешаа во претседателските избори во САД

Македонија

МВР ја „чува“ екс министерката Јанкулоска – Груевски во Будимпешта, соработниците се соочуваат со затвор

Македонија

Чулев: Заплашување, сеење страв, политички реваншизам се двата актуелни случаи

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com