Поврзи се

4NEWS.mk

Во Црна Гора дел од учениците во училиште, дел онлајн

Published

on

Учениците кои оваа учебна година одат во првите шест одделенија од основното училиште и прв клас од средното училиште, ќе следат настава во училиште, додека другите ученици ќе следат настава преку Интернет, со консултации во училиште на секои две недели, објави Министерството за образование на Црна Гора.

-Текстот продолжува по рекламата-

Наставата треба да започне на 1 октомври.

Според усвоените протоколи, не смее да има повеќе од 15 ученици во училницата истовремено, само еден ученик може да седи во една училишна клупа и потребно е да се одржи физичко растојание од најмалку два метра.

Loading...

Министерството соопшти дека часовите за учениците од основните училишта ќе бидат 30 минути, максимум четири часа, а за учениците од средните училишта, 30 минути најмногу шест часа.

Министерството додаде дека сита проверка на знаење, тестови, контролни и писмени задачи за сите ученици ќе бидат организирани исклучиво во училиштето, согласно мерките.

Сите ученици од средните стручни училишта од која било година ќе изведуваат вежби и практична настава во училиште или кај работодавачот, согласно мерките.

„Персоналот и учениците доаѓаат на училиште со маски на лицето, и се препорачува да имаат најмалку уште две маски за резерви. Носењето на визир се препорачува како подобрена мерка за луѓе кои имаат значителни коморбидни состојби и за оние кои не толерираат носење маски од медицински причини. За лица кои, од медицински причини, не можат да толерираат носење ниту маска ниту визир, можноста за заштита ќе се разгледува индивидуално за секој случај“, се вели во соопштението на црногорското Министерство.

Се додава дека ниту учениците, ниту наставниот персонал не доаѓаат во училиштето ако имаат симптоми на респираторна или цревна инфекција, треска, губење на чувство за мирис и/или вкус, како и лица на кои им е издадено решение за карантин или домашна изолација.

Како што е наведено, директорот на училиштето може да одлучи дека, доколку има просторни капацитети во училиштето и со почитување на мерките, може да се реализира настава со поголем број ученици, за што Министерството треба да информира.

Тие додаваат дека без оглед на тоа што некои ученици ќе посетуваат училиште, Министерството за образование им обезбеди на учениците од сите одделенија на основните и средните училишта снимен материјал за најголемиот број предмети, што ќе се емитува на ТВЦГ2 и МНЕ спорт од 1 октомври.

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Здружение на оштетени штедачи: Кој ја ограби Еуростандард Банка и зошто?

Македонија

Приведен маж од гостиварско по потерница за затворска казна од шест години

4NEWS.mk

Расте бројот на позитивни на корона – се намалува бројот на тестови

Македонија

Шилегов: Продолжува остранувањето на дивоградбите од Скопје 2014

4NEWS.mk

Груевски: Политичарите кои учествуваат во овие злодела еден ден прилично ќе се загрижат

Македонија

Потпишан етичкиот Кодекс – членовите на Владата и функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

4NEWS.mk

Царовска: Учебната година ќе почне организирана, но со голем број предизвици

Македонија

Индиец со фалсификуван пасош и Полјак со оружје сакале да поминат од албанска на македонска територија

4NEWS.mk

РК Металург вечерва „брани“ два гола предност против Кринс

Македонија

Сообраќајка на патот Штип – Радовиш, 17 припадници на Армијата повредени

Македонија

Еве кој ќе добие платежна картичка „Купувам домашно“ од државата

Македонија

Се укинува ПЦР тестот со соедните земји?!

Македонија

Димовски: Бугарската нација е 30 години пред македонската, тоа се злоупотребува

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

Прегазиле сообраќаец и избегале – двете лица пронајдени и приведени

Македонија

Над 80 дуќани во ГТЦ затворени – се издаваат без кирија, сметките „изгор“, дел од нив паушални

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

4NEWS.mk

Хоспитализиран Љубе Бошкоски поради компликации со коронавирусот

4NEWS.mk

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдите, политичкиот реваншизам и политичкото насилство од страна на власта

Македонија

Трошната колиба ја дели со животните – 36-годишниот Борче живее во влага, без струја и вода

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com