Поврзи се

4NEWS.mk

Вртоглаво расте бројката на заразени во Италија, Конте ќе објави нови мерки

Published

on

Италијанскиот премиер Џузепе Конте во недела ќе објави уште една серија мерки за спречување на ширењето на Ковид-19, соопшти неговиот кабинет.

-Текстот продолжува по рекламата-

Во таа земја, во последните 24 часа се пријавени 10.925 нови случаи на коронавирус, што е најголем дневен број на нови инфекции од почетокот на пандемијата. Уште 47 лица починаа, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 36.474.

Од кабинетот на премиерот соопштиле дека владата за новите ограничувања разговара со локалните и здравствените власти, со цел да се запре ширењето на инфекцијата, пренесува „Ројтерс.

Италија беше европска земја погодена од Ковид-19 и до летото успеа да ја исконтролира епидемијата благодарение на строгата двомесечна блокада, односно прекинување на движењето и деловната активност. Но, бројот на заразени започна повторно вртоглаво се зголемува во последните неколку недели.

Министрите изјавија дека нема да има нови карантин, но рекоа дека се разгледуваат голем број алтернативни мерки насочени кон намалување на социјалните контакти.

Челникот на регионот Лигурија, Џовани Тоти, напиша на „Фејсбук“ дека владата планира да ги повика училиштата за измени во моделите за класична и онлајн настава, а компаниите да им овозможат на своите вработени да работат од дома што е можно повеќе.

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Ќе доцнат ли платите во ноември?

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

Македонија

Дилема меѓу ДУИ и СДСМ за „државни патишта“? – ТВ21 дознава дека ЕУ ќе додели 1 милијарда евра за инфраструктура

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

Филипче: Мини жаришта во моментов се Скопје, Штип и Струмица, овие мерки кои ги предлагаме ќе дадат резултат ако се почитуваат

Македонија

Со 1,3 милиони евра си купувал плацеви на Водно – ОЈО: Донациите за партијата, завршиле кај Груевски

Македонија

„Ако сега Бугарија ја спречи РСМ кон ЕУ – нема да може да се користат европските фондови“

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com