Поврзи се

4NEWS.mk

Вучиќ: Малиот Шенген не е само моја идеја, туку и на Зоран Заев и Еди Рама, наскоро виртуелна конференција

Published

on

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва изјави дека е задоволен од идејата за „мал Шенген“, оценувајќи дека тоа е исклучителна иницијатива која може да придонесе Балканот да биде подобро место за живеење.

-Текстот продолжува по рекламата-

Како што јави допсиникот на МИА од Белград, Вучиќ во Нови Сад, каде почна реализацијата на оваа идеја, изјави дека поврзувањето преку „малиот Шенген“ е економски и политички важно за опстанокот на сите мали држави и нации на Балканот.

-Не можеме да избегаме од Балканот, некои би сакале, но јас ги немам тие амбиции и затоа ова треба да биде подобро место за живеење. Мора да се поврзуваме и да работиме заедно, изјави Вучиќ на прес-конференција на прашањето дали идејата за „мал Шенген“ е утеха за оние кои нема да влезат во ЕУ и какви се нејзините изгледи, имајќи предвид дека е станата составен дел од Вашингтонскиот договор.

Тој е убеден дека, кога ќе започне изградбата и реновирањето на пругата Белград-Загреб, ќе може да се каже дека нашите народи живеат подобро и дека имаме изградено поголема доверба.

-Јас сум исклучително горд, бидејќи на крајот, дури и оние кои не беа најсреќни поради оваа иницијатива, затоа што не беа во управувачкото седло, мораа да прифатат дека тоа е добра иницијатива затоа што се работи за четири слободи кои припаѓаат на основните европски слободи, а тоа се слободен проток на луѓе, добра, капитал и услуги,изјави Вучиќ.

Тој додаде дека е многу задоволен и дека очекува веќе следната недела или до крајот на месецот одржување на виртуелна конференција и дека ќе се види преку екран.

Тој исто така спомена дека идејата не е само негова, туку и на премиерите на Албанија и Македонија, Еди Рама и Зоран Заев. 

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

Македонија

„Не ме разочаруваат луѓе кои зборуваат лошо за комисијата, ме разочаруваат тие што не даваат помош“, вели Караџовски

4NEWS.mk

ЛЕ: Еурофарм Пелистер поразен во Данска

Македонија

Бројот на потврдени случаи на коронавирусот во светот е близу 45 милиони

4NEWS.mk

Ќе доцни исплатата на повратот на „Викенд без ДДВ“

Македонија

Смогот ја зголемува смртноста од коронавирус за 15 отсто

4NEWS.mk

Истражувањето на невладиниот сектор открива поразителни резултати

Македонија

ФОТО: Погледнете како во моментов изгледа Скопје гледано од Водно

4NEWS.mk

За жена од Скопје итно потребна крвна плазма од КОВИД излекуван пациент, нејзините деца апелираат за помош!

Македонија

Караџовски: 10-тина лица се починати на пат, влез или при хоспитализација на Инфективна – заболените доцна доаѓаат

4NEWS.mk

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска позитивна на Ковид-19

Македонија

Марковски: Една маска која беше 2 денари, сега се продава за 60 денари

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

Македонија

Марковски: Шведска со денови има 0 заразени – следна сезона нема да имаат проблеми, си ја зачуваа и економијата

Македонија

Носење маски на отворено е штетно?! – „Беспотребна паника, имаат дијареа и мислат дека е ковид-19“

4NEWS.mk

Левица бара декларација за односите со Бугарија и укинување на мешовитата комисија

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

Македонија

Заев не гледа причина да поднесе оставка доколку има бугарско вето

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com