Поврзи се

4NEWS.mk

Заев ја предводи втората Влада, најави фокус на внатрешен план

Published

on

Прв работен ден на Владиниот тим – премиерот кај шефот на државата, министрите во своите кабинети. Заев вели дека фокус на владата ќе биде справување со економските и здравствените последици од ковид пандемијата.

-Текстот продолжува по рекламата-

Првиот вицепремиер и министер за политички систем најави промена во деловникот за работа на Владата ама и решение за рамковно вработените.

Освен Груби, во новиот владин кабинет седнаа уште седуммина нови министри. Првиот човек на правда најави Ветинг во правосудството и европски мониторинг на судењата.

Loading...

Новата министерка за Труд и социјала вели дека нејзин приоритет ќе биде вреднувањето на работничкиот труд и заштита на работничките права.

Благој Бочварски кој доаѓа како прв човек на министерството за транспорт најави инвестиции во инфраструктурата.

„Создаваме модерна инфраструктура, обезбедуваме подобри услови за граѓаните и ја развиваме економијата, ваквиот континуитет ќе го продолжам обврзувајќи се пред граѓаните дека транспарентно и отчетно ќе работиме за да обезбедиме просперитет за сите” потенцира Бочварски.

Бектеши кој доби втор мандат во Економија вели дека приоритет ќе му бидат секторите кои се погодени со пандемијата. Најави помош за угостителите, туристичките работници, занаетчиите.

Во финансии на местото на Ангеловска од денеска седи Фатмир Бесими. По предавањето на функцијата, како што информираше министерството, се разговарало за тековните активности но без информации за приоритетите на новиот министер.

Во образование замина Царовска а како што најави, ќе се фокусира на стартот на школската година во услови на пандемија.

Пораки дека ќе работата повеќе и подобро испратија и министрите кои ги задржаа своите функции како министри – Филипче во ресорот здравство, Шеќеринска во одбрана, Нуредини во животна средина.

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

Димовски: Бугарската нација е 30 години пред македонската, тоа се злоупотребува

Македонија

Над 80 дуќани во ГТЦ затворени – се издаваат без кирија, сметките „изгор“, дел од нив паушални

4NEWS.mk

Хоспитализиран Љубе Бошкоски поради компликации со коронавирусот

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

4NEWS.mk

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдите, политичкиот реваншизам и политичкото насилство од страна на власта

Македонија

Прегазиле сообраќаец и избегале – двете лица пронајдени и приведени

Македонија

Фетаи побара најстроги казни за Груевски и Јанакиески за насилствата пред Општина Центар

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com