Поврзи се

4NEWS.mk

Законите за образование пред пратениците на само две недели пред стартот на учебната година

Published

on

Измените на законите за основно и средно образование утре ќе се најдат на пленарна седница пред пратениците. Претседателот на Собранието, Талат Џафери закажа пленарна седница, но се уште нема термин за одржување на собраниската Комисија за образование, која треба да се изјасни за предлозите на Владата. Од Собранието велат дека пратениците денеска мора да се организираат и да ја одржат седницата пред утрешната пленарка. До најавениот почеток на учебната година во основните и средните училишта остануваат помалку од две недели, а со овие законски текстови треба да се уреди одвивањето на наставата во услови на пандемија односно одвивање на настава онлјан, со физичко присуство и комбинирано.

-Текстот продолжува по рекламата-

Со овие измени Владата предлага во услови на вонредни околности учебната година да може да започне и да заврши во различно време и за тоа одлука на може да носи извршната власт. Меѓу измените е и можноста учебната година да се скрати за 3 месеци, односно наместо 180, бројот на наставни денови да може да се спушти на 100.

Стартот на учебната година е закажан за 1 октомври. Учениците до 3 одделение во согласност со изборот на нивните родители ќе можат да посетуваат онлајн или настава со физичко присуство, а за останатите настава во училиштата ќе има само онаму каде што тоа ќе го дозволат условите. Сите други ученици ќе учат онлајн на платформа која уште не е изработена. Но тоа не е проблем за Министерството за образование денеска да распише повик со кој бара на се уште неизработената платформа да и се смисли име. Па така, доколку имате некој интересен предлог испратете го на електронската адреса на Министерството за образование најдоцна до 22 септември.

Loading...

 

Александар Спасовски

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

АХВ го достави Досието до ОИЕ за добивање статус – земја слободна од класична свинска чума

Македонија

Средношколци во Тетово ја бојкотираа наставата од далечина, сакаат да одат во училиштата

4NEWS.mk

Влез во Словенија за македонски државјани со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа

Македонија

Филипче-Брнз: САД е наш стратешки партнер во јакнење на здравствениот систем

4NEWS.mk

Дводневен вонреден Самит во Брисел

Македонија

Седумнаесет годишник од Гостивар плаќал со фалсификувани евра

4NEWS.mk

Следните два дена стабилно време, а од недела услови за дожд и грмежи

Македонија

Во општина Гостивар сите училишта започна со работа, на прв час 660 првачиња

4NEWS.mk

Дебарските гимназијалци го бојкотираа првиот училишен ден, утре ќе протестираат

Македонија

Дебарските гимназијалци го бојкотираа првиот училишен ден, утре ќе протестираат

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com