Поврзи се

4NEWS.mk

Заврши првиот ден од седницата за избор на нова Влада – реториката изобилува со навреди и обвинувања

Published

on

Со скандирање и негодување од опозицијата по експозе на мандатарот Зоран Заев, почна и продолжи денешната дебата  на првиот ден од изборот за нова влада.

-Текстот продолжува по рекламата-

Предлог министрите ги претстави како стручни и успешни кои ќе ја реализираат 4 годишната владина програма.Во својот  втор мандат Заев  се надева деќа ќе реализира 80 отсто од преговарачкиот процес кои треба да завршат со  членство на земјата во ЕУ. Заев како иден премиер презентираше низа економски мерки со кои ќе се соочат со предизвиците од корона кризата, покачување на минималната плата на 20.000 денари, намалување за 20 отсто на вработените во администрација. Ќе бара отчетност од своите министри и одговорност од судиите кои ги застарувале предметите.

Опозицијата за предложените министри смета дека се без капацитет да донесат било какви промени. Старо новата владина коалиција ја прати корупција од најниско до највисоко ниво. Ветувањата дадени во претходниот мандат не биле  реализирани порачаа пратениците од опозицијата . Најавија антивладини  демонстрации во секое село и во секој град од септември.

Loading...

Опозицијата не изостави да го потсети мандатарот дека го смени уставното име и запрашаа дали сега ќе се откаже од јазикот и од револуционерот Гоце Делчев. Заев не даде конкретен одговор и  реплицираше дека опозицијата го лаже народот.

Обвинувања кон коалицијата пристигнаа и од пратениците на албанските партии во опозиција. Седницата за избор новиот владин кабинет и 4 годишната програма треба да заврши најдоцна до утре на полноќ.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Венко Филипче за Сител: Од ноември можно зголемување на број на класови со физичко присуство

Македонија

МОН: Успешно заврши првиот училишен ден, важно е секое дете да следи настава

4NEWS.mk

Под посебни епидемилошки мерки, почна учебната година во Црна Гора

Македонија

Захариева: Добрососедските односи се критериум за членство во ЕУ, прашањето за Гоце Делчев мора да се реши

4NEWS.mk

Крводарителска акција со граничната полиција во Делчево

Македонија

Заев следната недела на средба со Столтенберг во седиштето на НАТО

4NEWS.mk

Најмалите ученици тргнаа на настава, но без ветената целодневна и со посебни протоколи

Македонија

Од огнено оружје повреден 16-годишник, приведен негов врсник

4NEWS.mk

Лејкерси го добија првиот финален меч против Мајами

Македонија

Проекциите полоши од 2009-та и 2012-та – економијата сериозно погодена, но банкарскиот систем стабилен

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com