Поврзи се

4NEWS.mk

Здравствените протоколи во училиштата ќе се базираат само на носење маска, миење раце и физичка дистанца

Published

on

Дали и колку првачињата ќе можат да носат заштитна маска за време на училишната настава? Колку наставниците ќе успеат да внимаваат да не доаѓа до блиска игра меѓу децата и да одржуваат физичко растојание? Што ако на ученикот маската му падне на под или пак не направи дезинфекција пред оброкот? Многу дилеми и неодговорени прашања за родителите на само еден месец пред стартот на учебната година. Од образование уште не го изготвиле соодветниот модел, а од Комисијата за заразни болести им доставиле протокол за заштита на здравјето – маската, хигиената и дистанцата неопходни и за училиштата.

-Текстот продолжува по рекламата-

-Препорачуваме да има посебни протоколи за хигиена во тоалетите и во местата каде учениците ќе јадат. Да има одреден човек кој ќе биде задолжен за суспектните случаи и да ја следи таа состојба, тоа треба да го одреди училишптето. Маските ќе бидат задолжителни, но ќе видиме как оќе биде тоа за најмладите, односно првачињата, за кои ќе треба време да се навикнат на тоа, вели др. Ангелчо Андоновски член на Комисијата за заразни болести.

Доктор Андоновски вели дека настава треба да има бидејќи вирусот нема да исчезне наесен а децата мора да учествуваат во образовниот процес. Во септември дозволуваат почеток за сите ученици, но доколку дојде до пик на заразата тогаш ќе има поделба во групи во училиштата. Лекарите смируваат дека нема цело одделение да оди во карантин ако има заболен ученик, но само доколку се почитувале мерките.

-Секако, ако има еден заболен тој ќе биде изолиран согласно протоколите, останатите ако се придржувале на мерките не, вели Андоновски.

Освен мерките за заштита, на социјалните мрежи родители прашуваат и како ќе им се надокнади наставата на децата доколку неколкупати во текот на учебната година мора да одат во карантин, односно, како ќе продолжат со школување оние кои ќе се разболат. Како и да е, засега никој официјално не знае што ги очекува учениците од септември.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Реакција на генералниот секретар на Илинденскиот марш за инцидентот кај Гумење

Македонија

СДСМ-ДУИ, прва опција за нова Влада!? Божиновски: Проширена коалиција меѓу сите политички субјекти

Македонија

Учениците од септември се враќаат во клупите, со маски на лицата и социјална дистанца, часот ќе трае 20 минути

Македонија

Ќе заѕвони ли училишното ѕвонче? Неделков од СОНК: Вирусот е како атомска бомба за училиштето

Македонија

Акција на ИНТЕРПОЛ: Обид за внес на отровна храна во Македонија – запленето пилешко месо со птичји грип

Македонија

Владата објави нов, ажуриран список на компании кои добиле помош, а не ја исплатиле на работниците

Македонија

СДСМ: Во ВМРО-ДПМНЕ да молчат за енергетиката, во нивно време струјата поскапе 100% и беше укината евтината тарифа

Македонија

Кадриу: „Премиерот нѐ нарече криминалци“ – Спасовски ги отфрли тврдењата на обвинителката

Македонија

Се заострува „битката“ за ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски се извини за политиките на дел од претходното раководство

Македонија

Полицијата во Синичане по изјавата на Џемаили – Агим Нухиу открива што изјавил градоначалникот на Боговиње во полиција

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри