Поврзи се

4NEWS.mk

Жестока дебата за новиот владин кабинет на Заев

Published

on

33 милиони евра за оделенијата за интензивна нега во македонските болници за справување со корона вирусот. 20.000 минимална плата до крајот на мандатот, разрешени судии кои предметите ги доведувалле до застарени, отчетни министри и проверен капитал на државните функционери, 80% завршени преговори со ЕУ во првите 4 години…

-Текстот продолжува по рекламата-

Ова се само дел од ветувањата коишто мандатарот Зоран Заев ги даде во своето експозе пред пратениците на седницата за избор на неговиот нов владин кабинет. 

Во Собранието се води жестока дебата за кадровскиот потенцијал на новата Влада, но и за тоа колку од ветувањата ќе можат да бидат реализирани. 

Loading...

Заев рече дека ветува мала но ефикасна Влада чии министри имаат капацитет и се стручни да ги реализираат ветувањата. Побара и соработка со опозицијата од македонскиот и од албанскиот блок за стратешки прашања, а од пратениците побара исклучиво да се водат од интересите на граѓаните. 

Заев од граѓаните побара пак во наредните месеци кога државата најверојатно здравствено и економски ќе биде погодена силно од корона пандемијата да помогнат со почитување на здравствените протоколи.

Опозицијата пак вели дека ништо од досега ветеното не било реализирано, што е доказ дека оваа Влада ќе нема капацитет за да ја води државата во наредните 4 години. Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски потенцираше дека Македонија тоне во корупција, а овој владин тим со тоа не може да се справи бидејќи треба да почне со справување од себе. Тој го праша мандатарот Заев зошто ништо не кажал за можното вето од Бугарија во ЕУ преговорите и не спомнал ништо за проблемот со Бугарија околу признавањњето на македонскиот јазик и одредени историски личности. 

„Ова ќе биде Влада со најкраток мандат. Веќе во есен ве чекаат силни демонстрации, се гледаме во македонските градови и села,“ најави николовски. 

Од власта пак решенијата на Заев прв ги бранеше пратеникот Дамјан Манчевски. Тој посочи ена и во 2017 година опозицијата реагирала на тоа дека се разботи за нелегитимно мнозинство и се заканувала со протести, но се што видовме рече Манчевски е членство во НАТО и најава за почеток на преговори со ЕУ. 

„И тогаш почнавме со мало мнозинство, но памтите завршивме со двотретинско мнозинство во Парламентот“, рече Манчевски.

 

Катерина Нешкова 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Филипче: Најостро го осудувам нападот на колегата лекар – институциите целосно да го истражат случајот

4NEWS.mk

Има ли ефект засилената контрола на сообраќајната полиција на мотоциклистите во Скопје?

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

4NEWS.mk

Во Струмица полицијата делеше едукативни материјали по повод Европската недела на мобилност

Македонија

Нападнат лекар од токсикологија, завршил на Ургентен

4NEWS.mk

Нов протест на мајките на породилно

Македонија

Селмани за најавените субвенции на вработувања по етнички клуч: „ДУИ, па дури и СДСМ, ветуваат сѐ за да привлечат што повеќе гласачи“

4NEWS.mk

Мане со два гола го реши дербито на „Стемфорд бриџ“

Македонија

Реката во Кичево ветување само на хартија – Дехари: Следната година ќе конкурираме за овој проект

4NEWS.mk

Се полнат капацитетите на штипската болница, хоспитализирани повеќе потешки случаи

Македонија

Црногорската амбасадорка го прекршила протоколот за облекување на состанокот со вицепремиерот Груби

4NEWS.mk

ЕКСКЛУЗИВНО: Бугарскиот меморандум во целост објавен

Македонија

ФОТО: Протест на ВМРО-ДПМНЕ

4NEWS.mk

СДСМ: Нема да коментираме ставови од земја каде има политичка дестабилизација

4NEWS.mk

Ѓоргиев за Сител: Архивите откриваат дека Гоце бил и Бугарин и Македонец

Македонија

Груби: ТАВ Македонија нема да гради аеродром во Штип, средствата ќе се пренасочат за подобрување на животната средина

Македонија

По барањето на Бугарија – Џафери: Идентитетот на граѓаните е потврден

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

Македонија

МВР: Отказ за советникот на екс министерот Чулев поради насилно и недолично однесување

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com