Поврзи се

Македонија

44 војници од Македонија во мисија во Косово – ќе му се приклучат на КФОР, за првпат како земја членка на НАТО

Published

on

Овој контингент од 44 војници ќе тргне во мисија за првпат откако Северна Македонија стана членка на НАТО.

-Текстот продолжува по рекламата-

Ќе учествуваат во мисијата КФОР во Косово. Државниот врв отиде во касарната „Илинден“ за да ги испрати.

Војниците ќе бидат во рамките на италијанскиот контингент, а ќе работат како штабни офицери во главната команда во Приштина, а ќе ја обезбедуваат регионалната команда на КФОР-Запад, рече министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, која очекува при следната ротација бројот на војниците да се искачи на над 60. 

Премиерот вети дека земјата ќе продолжи да учествува во мисиите на НАТО и дека останува заложбата – секоја година буџетот за одбрана да расне за 0.2%, а до 2024 истиот да достигне 2% од БДП.

Досега Армијата на Северна Македонија учествувала во мировните мисии во Авганистан, Либан и Босна и Херцеговина.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Ќе доцнат ли платите во ноември?

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

Македонија

Дилема меѓу ДУИ и СДСМ за „државни патишта“? – ТВ21 дознава дека ЕУ ќе додели 1 милијарда евра за инфраструктура

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

Филипче: Мини жаришта во моментов се Скопје, Штип и Струмица, овие мерки кои ги предлагаме ќе дадат резултат ако се почитуваат

Македонија

Со 1,3 милиони евра си купувал плацеви на Водно – ОЈО: Донациите за партијата, завршиле кај Груевски

Македонија

„Ако сега Бугарија ја спречи РСМ кон ЕУ – нема да може да се користат европските фондови“

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com