Македонија

Малолетници се тепале за девојка на „Џон Кенеди“ во Скопје, завршија во болница

На 22.10.2021 во 17.05 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Градската општа болница „Св.Наум Охридски“ бил донесен малолетник со телесни...

Професорка од Скопје пријавила насилство врз ученици

На 22.10.2021 околу 19.20 часот во Полициската станица Аеродром, професорка во средно училиште пријавила дека двајца нејзини ученици, поради претходно несогласување, биле...

Кривични пријави за 4 лица, бидејќи на граница покажаче фалсификуван ПЦР тест

Регионалниот центар за гранични работи Север поднесе кривични пријави против Р.Е.(50) од Липково, А.Е.(27) од Арачиново, А.Т.(33) од Батинци и К.С.(45) од...

Едно лице застрелано во близина на Париз, им се заканувал на полицајците со нож и извикувал „Алах Акбар“

Човекот кој беше застрелан од полицијата во Коломб, откако упати закани, не бил заведен во датотеката како С (радиказилизиран). Тој бил погоден...

Кога се заоструваат мерките, се зголемува бројот на оние што примаат вакцина

На пунктот за вакцинација во Тетово зголемен е интересот на граѓани кои примаат трета доза вакцина против Ковид, главно постари од 60...

Ова се конечните резултати од првиот круг на локалните избори

Шест дена по локалните избори, ДИК ги објави конечните резултати. ВМРО-ДПМНЕ во првиот круг има јасни победи во 21 општина, меѓу кои и...

Следниот руски дипломат е протеран од Македонија

Во ексклузивна вест за порталот Алмакос, од внатрешни извори од Министерството за надворешни работи на Северна Македонија дознаваме дека висок руски дипломат...

Заев ќе ја повтори грешката? „Ќе го поддржам Рамиз Мерко во Струга“

Дали премиерот Зоран Заев реши да ја запечати својата судбина во политиката на 31 октомври? Иако пред неколку месеци рече дека згрешил...

Директорката на училиштето: Многу сум вознемирена, ќе свика и дисциплинска комисија

По насилството во училиштето, директорката Ќамуране Реџа веднаш го пријавила случајот во полиција. Вели дека и таа го видела вознемирувачкото видео кое...