Македонија

„Омикрон ќе пристигне во Македонија пред новогодишните празници“ – Професорот Трајковски со нова анализа

Професорот Дејан Трајковски од Техничкиот факултет во Битола во својата анализа објавена на неговиот Фејсбук профил посочува дека новиот сој на коронавирусот,...

Борбените воздухоплови на НАТО Ф-16 и АВАКС в четврток над Скопје

Во четврток на Аеродромот во Скопје и во воздушниот простор над главниот град ќе биде организирана активност со цел демонстрирање на начинот...

Лажен оџа од Кочани и негови соработници осомничени за полов напад врз дете и за измами во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за продолжено кривично дело – Полов напад врз дете...

Бектеши: Ги повикувам граѓаните да пријават на бесплатниот телефонски број 191 во случај на неправилности со цените кај трговците

Министерот за економија Крешник Бектеши ги повикува граѓаните да пријават неправилности со цените кај трговците. „Ги повикувам граѓаните да...

Утре јавниот превоз ќе сообраќа по неделен возен ред

ЈСП информира дека утре, среда (8.12.2021 година) кој е неработен ден поради државниот празник „Св.Климент Охридски“, јавниот превоз ќе сообраќа по неделен...

Премиерот Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна...

Во прекин јавниот превоз во Тетово – причината хаос, работење без придонеси, нерегистрирана фирма…

Од општина Тетово информираат дека јавниот превоз ќе биде привремено во прекин. „Се известуваат граѓаните и пошироката јавност дека...

Владата ќе ја одржи редовната 125-та седница

Владата на Република Северна Македонија денеска, 7.12.2021 година (вторник) ќе ја одржи редовната, 125-та седница со повеќе точки од својата програма за...

Без струја повеќе делови од Скопје и околината

Заради планирани закажани технички зафати во електродистрибутивната мрежа денес без струја ќе бидат делови од Град Скопје и неговата околина.