Балкан

Петков: Подготвуваме заедничко чествување на Гоце Делчев

Кирил Петков во Народното собрание на Бугарија рече дека Ковачевски изјавил дека не гледа проблем со вклучување на Бугарите во Уставот на...

Со македонско знаме на ковчегот и „Зошто си ме мајко родила“ Аки Рахимовски испратен до вечното почивалиште

Со македонско знаме на ковчегот и македонската песна „Зошто си ме мајко родила“ фронтменот на Парни ваљак, Аки Рахимовски денеска е испратен...

Едно лице загина во судар на македонски камион и автомобил во Бугарија

Едно лице загина по судар на македонски камион кој превезувал руда од рудниците за олово и цинк „Саса“ и автомобил „опел“ кај...

ВИДЕО: Тепачка за крстот во Ботевград, Бугарија

На социјалната мрежа Фејсбук објавено е видео од фрлање на крстот во Ботевград во Бугарија. На видеото се гледа...

Румен Радев: Бугарите да влезат во уставот на Северна Македонија

Претседателот на Бугарија, Румен Радев за време на давањето заклетва во Народното Собрание за неговиот втор мандат во својот говор не ја...

Румен Радев положи заклетва како претседател на Република Бугарија

Претседателот Румен Радев и потпретседателката Илијана Јотова положија заклетва пред Народното собрание. Двајцата влегуваат во вториот мандат.

ВИДЕО: Несреќа во Бугарија, излета автобус со патници од Косово

Во сообраќајна несреќа во Бугарија повредени се 29 патници од Косово, од кои шест деца, кога автобусот во кој се превезувале, се...

Тлото не мирува – регистрирани уште три земјотреси во Грција

По силниот земјотрес од 5 степени, попладнево во Грција се регистрирани уште три земјотреси со интензитет од 4,6, 3,9 и 3 степени...

Силен земјотрес ја потресе Грција

Силен земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтер денеска ја потресе Грција. Епицентарот на земјотресот е во Егејското...