Балкан

Американската амбасадорка побара од албанскиот Парламент да го продолжи мандатот за ветинг

Американската амбасадорка во Тирана, Јури Ким, денеска го повика албанскиот Парламент да го продолжи мандатот за ветинг. По средбата...

Хрватските академци бараат Србија да биде условена за членство во ЕУ

Хрватската академија на науките и уметностите (ХАЗУ) и предложи на владата како еден од условите за пристапување на Србија во ЕУ, да...

Албанското население старее, во второто тромесечие пад на наталитетот за 10,6 отсто

Според податоците објавени од Институтот за статистика, ИНСТАТ, во вториот квартал од годинава, во Албанија, бројот на новороденчиња изенува 5.993 што е...

Во Турција уапсени 15 оперативци на Мосад

Турција уапси 15 лица осомничени дека работеле за израелската разузнавачка служба Мосад на турска територија, објави денеска весникот Сабах.

НАЈНОВА ВЕСТ: Вечерва регистриран земјотрес со јачина од 5 степени по рихтер во Албанија

Земјотрес ос јачина од 5 степени по рихетр вечерва регистриран во Албанија. Според првичните информации од ЕМСЦ, земојотресот...

Бебе на 1 година почина од коронавирус во Бугарија

Во последните 24 часа, 93 луѓе починаа од коронавирус во Бугарија. За жал, меѓу нив е и едногодишно девојче....

Дрогиран шофер преврте автобус со 20 патници во Бугарија

Дрогиран шофер преврте автобус со 20 патници на магистралата „Тракиа“ во соседна Бугарија. За среќа нема загинати лица, а...

ВИДЕО: Пожар во ковид одделение во Бугарија, познати причините…

Пожар во интензивниот дел од ковид болницата во Русе, Бугарија. Пожарот бил регистриран на петтиот кат од болницата, каде што биле хоспитализирани...

ВИДЕО: Митровица како фронт, се пука од двете страни, состојбата надвор од контрола

По денешниот упад на косовската полиција и припадниците на Росy во Северна Митровица кога беа фрлени солзавец и шок бомби по што...