Свет

Ветер со брзина од 130 км/ч собори дрвја и однесе покриви во Анталија

Силното невреме корнеше дрвја и однесе покриви на згради во турската медитеранска област Анталија, каде брзината на ветерот денеска се приближува до...

Пандемија: Авионскиот сообраќај во ЕУ е намален за 73 отсто

Авионските патувања во ЕУ во 2020 година се намалени за 73 отсто во однос на 2019 година, објави денеска Евростат. Главната причина за...

ЕК нема да препорача задолжителна вакцинација против КОВИД-19

Европската комисија нема да препорача задолжителна вакцинација против Ковид-19. Ова денеска го изјави портпаролот на комисијата како одговор на прашања поврзани со...

Први случаи на варијантата Омикрон во Русија

Русија денеска ги објави првите потврдени случаи на новата верзија на коронавирусот „Омикрон“ на нејзина територија, објави Ројтерс, цитирајќи локални медиуми.

Европската централна банка планира нов дизајн на банкнотите на еврото

Европската централна банка (ЕЦБ) планира нов дизајн на банкнотите на еврото, а конечната одлука се очекува да биде донесена во 2024 година,...

Миокардитисот по вакцина против КОВИД-19 кај младите брзо исчезнува

Американските лекари го следеа развојот на миокардитис кај младите луѓе вакцинирани против СОВИД-19 со Pfizer и Moderna и открија дека болеста кај...

Напад со тупаница: Нападнат десничарскиот кандидат за претседател на Франција (ВИДЕО)

Кандидат за претседател на Франција бил нападнат за време на митинг. Жртва на нападот со тупаница е екстремно десничарскиот новинар, а сега...

Белата куќа најави дипломатски бојкот на Олимпијадата во Пекинг

Белата куќа најави дипломатски бојкот на Зимските олимписки игри во Пекинг следната година.Одлуката е протест против кинеското непочитување на човековите права.

Илјадници протестираа во Брисел против цените на струјата и ниските плати

Во Брисел се одржуваат национален штрајк и демонстрации против поскапувањето на енергенсите и намалувањето на куповната моќ на платите. Според полицијата, на демонстрациите...