Дожд во западна Македонија, како време не очекува до крајот на денот и утре?

МАКСИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ (во 0С) 9 Попова Шапка, 12 Лазарополе, 13 Маврово, 15 Тетово, Крушево, 16 Кр.Паланка, 18 Скопје, Охрид,...

ОТВОРЕНО ПИСМО: Вистината за случајот за 22 годишното дете кое почина од КОВИД 19

Отворено писмо до сите јавни медиуми, министерот Венко Филипче и сите граѓани. Се работи за следниот случај:

Ова се конечните резултати од првиот круг на локалните избори

Шест дена по локалните избори, ДИК ги објави конечните резултати. ВМРО-ДПМНЕ во првиот круг има јасни победи во 21 општина, меѓу кои и...

Американската амбасадорка побара од албанскиот Парламент да го продолжи мандатот за ветинг

Американската амбасадорка во Тирана, Јури Ким, денеска го повика албанскиот Парламент да го продолжи мандатот за ветинг. По средбата...

Хрватските академци бараат Србија да биде условена за членство во ЕУ

Хрватската академија на науките и уметностите (ХАЗУ) и предложи на владата како еден од условите за пристапување на Србија во ЕУ, да...

Албанското население старее, во второто тромесечие пад на наталитетот за 10,6 отсто

Според податоците објавени од Институтот за статистика, ИНСТАТ, во вториот квартал од годинава, во Албанија, бројот на новороденчиња изенува 5.993 што е...

Планираат целосно затворање за невакцинираните – „Ќе воведеме строги ограничувања во движењето, мерката се надевам ќе испрати сигнал“

Невакцинираните луѓе во Австрија би можеле да се соочат со нови ограничувања доколку бројот на заразени со коронавирус продолжи да расте, изјави...

Бајден: Белите расисти се најголемата терористичка закана за САД

Проповедниците на врховната надмоќ на белата раса претставуваат најсмртоносната терористичка закана во САД, изјави американскиот претседател Џо Бајден во Вашингтон.

Путин: Укинувањето на ветото ќе ги уништи Обединетите нации

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека лишувањето од правото на вето на постојаните членки на Советот за безбедност на Обединетите нации...