Претпладне променливо облачно со повремен слаб снег – во текот на денот облачноста ќе се намалува

Претпладне променливо облачно со повремен слаб снег, а во текот на денот облачноста ќе се намалува. На повеќе места ќе дува засилен,...

1.908 нов случај на ковид-19 – пријавени 26 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 5.834...

За прв пат во Македонија изведена трансплантација на лигамент од починат донор

На Клиниката за Ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје, вчера за прв пат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад 34 годишен пациент со...

СЕДНИЦА ВЛАДА: Цените на основните прехранбени производи остануваат замрзнати до 28 февруари; Донесена е Програмата на економски реформи 2022 – 2024 година

Владата на Република Северна Македонија на денешната 8 седница донесе одлука да продолжи важноста на мерката за определување највисоки цени на основните прехранбени производи, како што се: леб, шеќер, брашно-тип 400, сончогледово...

Николоски: Заев доби датум за скијање на Шамони, но Македонија не доби датум за старт на преговори

Суштинското прашање е зошто актуелната политичка елита дозволи да ова стане прашање број еден, покрај билатералните односи и во државата? Одговорите можат да бидат во две насоки: или се работи за добра...

Петков: Подготвуваме заедничко чествување на Гоце Делчев

Кирил Петков во Народното собрание на Бугарија рече дека Ковачевски изјавил дека не гледа проблем со вклучување на Бугарите во Уставот на Северна Македонија, без каже временски рокови. Тој појасни дека веќе...

„Намалете малку со ентузијазмот, ќе ја кренете рампата многу високо“ – Захариева: Само за Коридорот 8 се потпишани три меморандуми

„Само за Коридорот 8 меѓу Бугарија и Северна Македонија во последните години се потпишани три меморандуми“.  Ова го потсети поранешната министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, јавува БГНЕС.

Виното и шампањот штитат од KОВИД-19

Според експертите од болницата Канинг во Шенжен, Кина, консумирањето шампањ, црвено и бело вино може да го намали ризикот од инфекција со коронавирус. Студијата е објавена во списанието Frontiers in Nutrition.

Го лажела шефот дека има корона, само за да оди на забава – пријателите ја снимале, доби отказ!

Младата девојка наскоро би можела да остане без работа откако било откриено дека лажела дека има круна за да може да оди на роденден на пријателка. Таа реши да ја сподели својата приказна...

Ковачевски: Новата енергија во односите со Бугарија донесе голем број на проекти и можности за соработка

Новата енергија и динамика на односите со Бугарија, утврдени на нашата прва средба со делегацијата на бугарската влада во Скопје и на возвратната посета на Софија за да ја одржиме заедничката седница,...

26 лица ја изгубија битката со ковид-19 – 7 од нив целосно вакцинирани

Министерството за здравство информираше дека во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 22 починати лица: 5 починати лица од Скопје (53г, 69г, 69г, 75г и 75г)2 починати...

Discovery и Eurosport повторно се дел од MaxTV програмата

Македонски Телеком ќе им овозможи на корисниците да уживаат во најдобрата телевизија MaxTV, со кристална слика во висока HD резолуција. Повеќе од 90 канали од стандардна SD, ќе се заменат со HD...

Сончево со мала до умерена облачност и потопло

Сончево со мала до умерена облачност и потопло, попладне од запад облачноста ќе се зголемува. Кон крајот на денот и во текот на ноќта претежно во западните делови...

13 години од затвор докажуваше дека е невин – почина еден од доживотно осудените за случајот „Алфа“

Bo затворот во Идризово, по влошена здравствена состојба почина Реџаил Ќерими од село Опаје кој 13 години се обидуваше да докаже дека е невин во случајот „Алфа“. „Не знам...

Точи: Лошата состојба и непрофесионализмот ме натера да се откажам од новинарството

„Уште сум на моето работно место во Телевизија 24, ќе заминат кога ќе завршат процедурите“, вели новинарката Менче Атанасова Точи која е избрана за одговорна за медиуми во Фондот за здравство.

Синдикатот и ВМРО-ДПМНЕ бараат преиспитување на владината одлука за старт на второто полугодие

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и СОНК бараат второто полугодие од учебната 2021/2022 година да започне онлајн. „Предлагаме: 2 недели онлајн настава на учениците од 4-9 тто одделение со активно следење на епидемиолошката ситуација и настава со физичко присуство на учениците од 1-3 тто одделение со следење на епидемиолошката состојба во Македонија и училиштата. За најмладите ученици предлагаме физичко присуство, за да се избегнат дополнителни мерки, кои се неопходни за чување на децата (ослободување на родител од работни обврски), а кои влијаат на економијата на државата“, велат од ВМРО-ДПМНЕ Самостојниот синдикат за образование, наука и култура...

Со македонско знаме на ковчегот и „Зошто си ме мајко родила“ Аки Рахимовски испратен до вечното почивалиште

Со македонско знаме на ковчегот и македонската песна „Зошто си ме мајко родила“ фронтменот на Парни ваљак, Аки Рахимовски денеска е испратен...

Едно лице загина во судар на македонски камион и автомобил во Бугарија

Едно лице загина по судар на македонски камион кој превезувал руда од рудниците за олово и цинк „Саса“ и автомобил „опел“ кај...

ВИДЕО: Тепачка за крстот во Ботевград, Бугарија

На социјалната мрежа Фејсбук објавено е видео од фрлање на крстот во Ботевград во Бугарија. На видеото се гледа...

Фајзер и Бионтек започнаа клиничко испитување за вакцина специфична за омикрон

Фајзер и БиоНтек започнаа клиничко тестирање на вакцината против Ковид-19 специфична за сојот Омикрон, објавија компаниите. Студијата ќе ја...

Лирман за ДВ: ЕУ и Бугарија треба да си го одржат ветувањето кон Македонија

Сигналите од средбата на македонскиот и бугарскиот премиер Димитар Ковачевски и Кирил Петков во Скопје се многу позитивни и охрабрувачки, оценува во...

Бел гулаб долета од никаде и слета на иконата од Христовото крштевање: Видео и фотографии кои ги воодушевија верниците

На социјалните мрежи се појави видео и фотографии од осветувањето на водите, како што пишува во коментарите, во црквата Св. Никола, во...