Бизнис

„Стандард и Пурс“ го потврдија кредитниот рејтинг: Економијата се опоравува од последиците од пандемијата

ББ - со стабилен изглед е кредитниот рејтинг на земјава, потврден уште еднаш од кредитната агенција „Стандард и Пурс“.

Криптовалутите во зелено – биткоинот помина 48.000 долари

Пазарот на криптовалути расте утрово, сите крипто-валути се во зелена боја, единствениот помалку познат Кардано е во опаѓање. Вредноста...

Светлана и нејзиниот сопруг не се вработени, а месечно заработуваат повеќе од 1000 евра – еве како!

Одгледувањето на корнишони во Србија е една од најпрофитабилните работи во земјоделството. Пред неколку години, нивното масовно производство започна во соработка со...

„Ковид 4“ – кој ќе добие финансиска помош?

Со бескаматната кредитна линија „Ковид 4“, во износ од десет милиони евра, што ја промовираше Владата вчера како дел од шестиот пакет...

Македонија и Грција утре ќе потпишан договор за интерконекторот за природен гас

Надлежните министри од Северна Македонија и Грција, утре во Атина ќе го потпишат договорот за развој на интерконекцијата за природен гас меѓу...

Плаќањето кеш над 10.000 евра да стане минато, размислува ЕУ

Европската комисија планира да воведе горна граница за плаќање во готовина. Во борбата против перењето пари, Комисијата размислува за...

„Купете криптовалути ако сте подготвени да ги изгубите сите пари“

Криптовалутите „немаат суштинска вредност“ и луѓето кои инвестираат треба да бидат подготвени да ги изгубат сите свои пари, изјави гувернерот на Банката...

„Семос едукација“ одбележува 25 години постоење

Центарот за обуки од областа на информатичките технологии „Семос едукација“ одбележува 25 години постоење. Обуките во Семос досега ги следеле над 10.000 учесници...

Лесно се учи, секаде е баран и добро се заработува

Програмерите немаат никаков проблем да најдат добро платена работа. Речиси и да не поминува ден без да се објави оглас за вработување девелопери и...