Поврзи се

Македонија

Биљал Касами најголем донатор на коалицијата „Можеме“ – ВМРО-ДПМНЕ со над 530.000 евра донации, ДУИ со 74.000 АА и ДПА со 1.000 евра

Published

on

На листите на донаторите на партиите се пратеници, министри, градоначалници, поранешни и актуелни функионери. Коалицијата „Можеме“ за овие избори собрала над 14 милиони денари или нешто повеќе од 230 илјади евра.

-Текстот продолжува по рекламата-

На листата на донаторите се над илјада лица, но најмногу средства за кампањата уплатиле Фаница Николовска и коалицискиот партнер Биљал Касами по 180 илјади денари, а Касами дополнително уплатил уште 10 илјади денари со што стана и најголем донатор на коалицијата „Можеме“. 

„Меѓу оние кои донирале високи суми се и премиерот Оливер Спасовски, министрите Никола Димитров, Радмила Шекеринска, потпретседателот на партијата Мухамед Зекири,како и пратеникот Панчо Минов и тоа по 170 илјади денари. Кампањата ја помогнале 5 фирми кои ги донирале своите услуги во вредност од околу 100 илјади евра“, истакна репортерката на ТВ21.

Сепак најмногу донации собрала ВМРО-ДПМНЕ. На партиската сметка легнале над 33 милиони денари или нешто повеќе од 533 илјади евра. На листите на донаторите на ВМРО-ДПМНЕ се пратеници и поранешни функционери, а сумата на донирани средства се движи од 10 илјади, па дури и до 750 илјади денари.  Токму Игор Пармаковски е тој што уплатил најголема сума од дури 12 илјади евра, потоа Моника Попчева, Весна Николоска, Крешимир Павиќ и Ана Стаиќ со донација од над 5 илјади евра.

Од познатите личности кои фигурираат во донаторите се пратеничката Благица Ласовска, Ане Лашковска, како и Драган Ковачки кој пред Чулев беше предложен за технички министер за внатрешни работи, но на списокот донатори го нема партиското раководство. На списокот на оние кои вложиле се и 9 фирми кои со своите услуги со вкупна сума од 35 илјади евра ја помогнале изборната кампања на ВМРО-ДПМНЕ.

„ДУИ пријавила нешто повеќе од 4 милиони и 500 илјади денари или околу 74 илјади евра во која сума се и милион денари приход  од членарина, а од нив 33 илјади денари донации се во услуги“, додава репортерката на ТВ21.

Како донатори се јавуваат 15 лица од кои најмногу пари уплатиле Башким Мемеди, Ертан Бајрами и Куштрим Газменд сите по 184 илјади и 200 денари или околу 3 илјади евра.

Алијанса за Албанците има само еден донатор со илјада евра, а ДПА добила нешто повеќе од  милион денари, а меѓу донаторите е и лидерот  Мендух Тачи  со над 175 илјади денари. Левица има само една донација од 10 илјади и 700 денари уплатени од Емил Ниами, но според извештајот партијата префрлила пари од сопствената сметка во износ од околу 3 милиони и 500 илјади денари или над 57 илјади евра. Со сосема скромни приливи на пари се и другите партии кои не освоија мандати.

.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Реакција на генералниот секретар на Илинденскиот марш за инцидентот кај Гумење

Македонија

СДСМ-ДУИ, прва опција за нова Влада!? Божиновски: Проширена коалиција меѓу сите политички субјекти

Македонија

Учениците од септември се враќаат во клупите, со маски на лицата и социјална дистанца, часот ќе трае 20 минути

Македонија

Ќе заѕвони ли училишното ѕвонче? Неделков од СОНК: Вирусот е како атомска бомба за училиштето

Македонија

Акција на ИНТЕРПОЛ: Обид за внес на отровна храна во Македонија – запленето пилешко месо со птичји грип

Македонија

Владата објави нов, ажуриран список на компании кои добиле помош, а не ја исплатиле на работниците

Македонија

СДСМ: Во ВМРО-ДПМНЕ да молчат за енергетиката, во нивно време струјата поскапе 100% и беше укината евтината тарифа

Македонија

Кадриу: „Премиерот нѐ нарече криминалци“ – Спасовски ги отфрли тврдењата на обвинителката

Македонија

Се заострува „битката“ за ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски се извини за политиките на дел од претходното раководство

Македонија

Полицијата во Синичане по изјавата на Џемаили – Агим Нухиу открива што изјавил градоначалникот на Боговиње во полиција

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри