Поврзи се

Македонија

Дебата во „Click Plus”: Отворени листи и една изборна единица

Published

on

Во синоќешното издание од „Click Plus“ се дебатираше за измените во изборниот закон и отворените листи. Поранешниот претседател на Државната изборна комисија сметка дека со тие измени ќе се придонесе за демократизација на парламентот.

„Отворените листи ќе придонесат многу за демократизација на парламентот, бидејќи ќе имаме избирање, односно се пренесува комплетно на гласачите правото да одлучат и тоа треба да се објасни на јасвноста“, рече Александар Новаковски, екс претседател на ДИК.

-Текстот продолжува по рекламата-

За актуелната пратеничка и поранешен член на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова овие измени ќе допринесат за да се види кој колку тежи и вреди на пазарот.

„Овие партии сакаат, раководството да биде неприкосновено и мислам дека најголем проблем е што ќе треба да се измери кој колку тежи на политичката сцена и затоа е толкав отпорот кон отворените листи“, рече Рангелова.

Снежана Калевска Ванчева од СДСМ рече дека досега немало можност по доаѓањето на новата Влада за промена на изборниот модел. Таа верува сега дека може тоа да се случи до предвремените парламентарни избори на пролет.

„Мислам дека немаше простор , ниту време за да може сериозно да се пристапи кон припрема и измена на изборниот законик, бијдеќи добро е познато дека независно од тоа што се потребни 61 глас, секогаш промената на ИЗ добро е да има целосен консензус“, изјави Калевска Ванчева.

На оваа изјава возврати Рангелова, која ја обвини партијата на Власт дека доколку биле за промени ќе се согласеле дека треба тоа да се реализира.

„Коментарот остава простор за „мало сутра“ како што би кажале и ако навистина сакаа да го изменат изборниот модел вчера имаа состанок на ЦО и мислам ако навистина беа заложбите такви очекував една од точките на дневен ред да беше промена на изборен модел бидејќи време е“, рече Рангелова.

Запрашана за новата партија и дали Нола Исмајлоска Старова би била дел од неа рече дека се уте е рано за тоа.

„Ако има таква понуда, согласно понудата ќе ја донесам својата одлука“, изјави Исмајлоска-Старова.

За промена на изборениот модел и отворени листи веќе се разговараше во Собранието. СДСМ го поддршка предлогот, а ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се против такви измени

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

„Правевме симулација, по 3 минути треба за да се гласа – најмногу 20 гласачи во 1 час“, рече Мицкоски

Македонија

Мицкоски: Недржавничко е однесувањето на Заев за избори да има на 5-ти јули

4NEWS.mk

Кривична за кафеаната во која вечерал лидерот на опозицијата

Македонија

„Треба да се прават многуповеќе тестови, серолошки PCR, брзи… да се детектираат сите кластери – потреба ни е вистинска победа на вирусот, а не политичка“, бара Мицкоски

4NEWS.mk

Боки 13 нуди 146 илјади евра за да излезе од затвор

Македонија

Мицкоски: Утре сакам да се постигне датум за избори и оваа тригодишна пандемија на Заев да заврши, но кога имаме троцифрена бројка на новозаразени тоа е невозможно

4NEWS.mk

Големиот број на болни ја одложи дебатата за избори

Македонија

„Чувството на граѓаните е дека политичарите не успеваат да го исполнат она што го ветуваат“, рече Мицкоски

4NEWS.mk

Гужви на пазарите, колони пред маркетите

Македонија

„Мојот мотив е да им кажам на граѓаните дека може поинаку, затоа не ветувам многу, ако погрешам од незнаење ќе се извинам“, рече Мицкоски

4NEWS.mk

Предупредување од докторите: По Ковид-19 доаѓа полошо нешто

Македонија

ВИДЕО: Моментот кога авионите кои го прелетуваа Скопје беа пресретнати од руски “Сухои” над Црното море

4NEWS.mk

Надвор од сончевиот систем е откриена планета слична на нашата

4NEWS.mk

Зибери: На погребот на покојник со КОВИД-19, имало 200 луѓе – семејството не сака да се тестира

4NEWS.mk

Филипче: Можни се поригорозни мерки за задушница

Македонија

Филипче: Или ќе продолжиме да го враќаме животот во нормала, или ќе се враќаме назад кон рестриктивните мерки

Македонија

Јанева: Лежам во притвор поради Камчев, тоа е валкан играч кој мисли дека може секого да купи со пари, ама мене не

4NEWS.mk

Уапсени 7 полицајци во кратовско, правеле журка сред пандемија

4NEWS.mk

Шекеринска: Дејствијата од 2001 се далеку зад нас, најважно е дали политичарите им служат на граѓаните

4NEWS.mk

Членовите на КЗБ: Најверојатно ќе дојде време за враќање на рестриктивните мерки

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама