Поврзи се

Македонија

Демант на демантот од ТЕ-ТО АД

Published

on

Демантот го пренесуваме интегрално:

Оваа информација има за цел да се спречи неточното информирање на јавноста од страна на ТЕ- ТО АД
во врска со огромниот скандал во кој се оштетени македонски фирми во висина од над 40 милиони
евра, а во тој износ штетата на Топлификација АД е над 33 милиони евра во моментот.
Во информациите кои деновиве се лиферираа од раководството на ТЕ -ТО АД искажани се повќе
невиситни. За повеќето од нив нема потреба ниту да се коментира. Но мораме да реагираме на една
небулоза со која раководството на ТЕ- ТО АД сака да прикрие јавно признание изнесено во Планот за
реорганизација на ТЕ -ТО АД кој е основен документ со кој се отпишани 150 милиони долгови на ТЕ ТО АД и
е направена огромна штета на македонски фирми.
Активноста која е предмет на анализа во Планот за реорганизација на ТЕ- ТО АД и која анализа се цитира
на сите прес конференции на Топлификација АД од средината на 2018 година до денес се реализира од
2014 до ноември месец 2017 година.
За таа активност во Планот за реорганизација на ТЕ ТО АД на осмата страна е наведено:
“Како дополнителен товар во неповолното работно окружување на компанијата, покрај
објективните пазарни услови, се наметнуваат и следните фактори:
 Условеноста на ТЕ -ТО АД да го набавува природниот гас преку посредни компании надвор од
Република Македонија, наместо директно од производителот на природен гас.
 Условеноста на ТЕ -ТО АД да ја продава електричната енергија на краен трговец назначен од
добавувачот на природен гас по таканаречен принцип на полутолинг и тоа индексиран само
на една берза.
На десетата страна од Планот за реорганизација е наведено дека ТЕ -ТО АД во втората половина на 2017
година го раскинал договорот за набавка на природен гас со посредничката компанија со што се
направени заштеди од 0,3 милиони евра месечно.
На истата страна е наведено дека ТЕ ТО АД го напушти и полутолинг моделот со што се направени
заштеди од 0,2 милиони евра месечно.
(Во дел од демантите на ТЕ- ТО АД деневиве се тврди дека полутолинг моделот им носел заштеди, а во
Планот за реорганизација наведуваат дека кога го откажале договорот за снабдување на гас од
посредник и кога го откажале полутолинг моделот направиле вкупна заштеда од 0,5 милиони евра
месечно.)
Оваа јавно признание во Планот за реорганизација дека ТЕ- ТО АД трпело непазарни штети заради
условеноста да купува гас од посредник и да продава електрична енергија по полутолинг систем во
висина од 0,5 милиони евра месечно е причината да се постават прашањата:
 Кои се фирмите кои имале корист од штетите на ТЕ -ТО АД на месечно ниво од половина милион
евра?
 Кој се сопственици на овие фирми?
 Колку месеци траело тоа оштетување на ТЕ -ТО АД?
 Колкава е вкупната штета предизвикана на ТЕ- ТО АД во овој период?
2
Здружението на акционери на Топлификација АД бара во најкраток можен рок Државната комисијата за
спречување корупција и МВР да ги објави фирмите и сопствениците на истите кои биле вклучени во
полутолинг моделот и во снабдувањето со гас на ТЕ ТО АД.
Здружението за заштита на правата
на акционерите во Топлификација АД- Скопје

-Текстот продолжува по рекламата-
Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Ахмети: Колку сме блиску, толку сме и далеку во преговорите со СДСМ

4NEWS.mk

Заев: Разговорите продолжуваат, влада треба да се формира, нови избори не се решение

Македонија

Уште 20 дена до учебната година – сѐ уште нема одлука како ќе се одвива наставата

4NEWS.mk

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

4NEWS.mk

Бела куќа: САД загрижени од ситуацијата во Белорусија

Македонија

4 милиони евра загуба за 6 месеци – рент-а-кар бизнисот бара помош од државата

4NEWS.mk

Зошто се уште нема одлука за новата школска година и кој ќе ја преземе одговорноста?

Македонија

Локалите узурпираат јавни површини во Кичево – пазарниот инспекторат и ја префрла вината на полицијата

4NEWS.mk

Словачка протера руски дипломати поради шпионажа, Москва враќа со иста мера

Македонија

Заев: Не можеме да кажеме дека имаме договор, разговорите продолжуваат

Македонија

„СДСМ, ДУИ, Беса и ДПА, завршена работа“ – Лала: Ахмети ќе попушти за премиер Албанец

4NEWS.mk

Рудар од Танзанија стана милијардер преку ноќ

Македонија

Членовите на избирачките одбори ќе добијат за сто проценти повисок надоместок, одлучи ДИК

Македонија

Учебната година ќе почне на 1-ви септември – Адеми: Владата сака учениците да се вратат во училиште

4NEWS.mk

25 годишник во повеќе наврати силувал 13-годишно девојче

4NEWS.mk

Настава во училиште од 1-ви септември, со поддршка од родителите и наставниот кадар

Македонија

Османи за ТВ21 по состанокот Ахмети – Заев: Официјално се разговара за заедничка коалиција

4NEWS.mk

МВР: Пронајдено безживотното тело на 16-годишното момче од Ресен

Македонија

СДСМ вели дека има мнозинство, но со кого?! – Али Ахмети не отстапува од барањето за премиер Албанец

Македонија

Алтернатива бара ДУИ да оди во опозиција – ако сите албански партии влезат во власта, Беса ќе оди во опозиција?!

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“